Çiğ Köfte Nedir?

Anadolu’nun en unutulmaz lezzetlerinden biri olan çiğ köfte Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecektir. Sıradan öğünlerde tüketilmek yerine daha çok toplantılarda, aile yemeklerinde ve belirli özel günlerde tercih edilen çiğ köftenin birçok tarifi bulunmaktadır. Fakat çiğ köfte tarifi açısından temel uygulamalar bulunmaktadır. Kıyma, salça, isot, bulgur, soğan ve bazı baharatların karıştırılıp yoğrulmasıyla elde edilen çiğ köfte pişirilmeden tüketilir.

İşini iyi bilen bir ustanın elinden çıktığı sürece lezzetli bir çiğ köfte servisi yapılabilir. Servis edilirken limon ve marul kullanılması da çiğ köfte tüketimi açısından tercih edilebilir bir seçenektir. Marul yerine lavaş ekmeğiyle de tüketilebilen çiğ köfte yörelere göre özel tariflere sahiptir. Özellikle etli çiğ köfte tarifi etsizine oranla biraz daha farklıdır. Etsiz çiğ köfte tarifi de kendi içinde yörelere göre farklılık gösterir.

Adana, Adıyaman, Malatya gibi illerde de özel bir yere sahip olan bu yöresel lezzetin etli çeşitleri Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık açısından tehlike oluşturduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Fakat çiğ köfte nasıl yapılır deyince etlisi etsizi ayırt edilmeden tüm çeşitleri yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.