Dış Ticaret Hangi Kurumlardan Öğrenilmeli?

Bir ülkenin ana gelir kapısı şüphesiz iç üreticilerde üretilmiş malın yurt dışındaki firmalara satılması ve bu sayede ülkeye para girişidir. Bunun en önemli özelliği ülke kendi içinde para basmayarak aslında enflasyonu ve kendi parasını diğer ülke paralarına oranla daha güçlü konuma getirmektedir.

Ülkedeki döviz kurları da dış ticaretin hacmine doğrudan bağlanmaktadır. İhracat ithalattan fazla ise ülkenin ekonomik değerleri iyiye gidiyor tam tersi ise ekonomik göstergelerin gelişimi ya azalmıştır ya durmuştur ya da geriye gitmektedir. Kısaca bu konuları ekonomistler daha iyi bilirler fakat gerçek olan bir şey var ki insanları kendi hayallerine ulaşmak için mutlaka ticarete atılmaları gerekmektedir. Sadece ticaret olmasa da olur kariyer hedefi olup büyük kurumsal ve global şirketlerde yönetici olmak isteyen kişilerin bile mutlaka kendilerine yatırım yaparak gerekli eğitimleri almaları gerekmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dış ticaret eğitimi alarak hem kendi hayallerinize bir adım yaklaşırsınız hem de ülke ekonomisine ciddi katkılarda bulunursunuz. Aslında uluslararası ticaretin tanımına bakacak olursak temel ticaretten hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tek farkı tarafların birbirinden farklı ülkelerde bulunmasıdır.

Eğitim kurumlarında nasıl nitelikler aramalıyız?

Öncelikle sizi eğitecek hocanın mutlaka ne iş yaptığını, ne kadar tecrübesi olduğunu, ne gibi başarıları olduğunu sorgulamalısınız. Dış ticaret eğitimi çok detaylı ve püf noktaları ile dolu bir eğitimdir. Bunun için dersi verecek hocanın bu püf noktalarının tamamını biliyor olması ve vakti zamanında da size bir çok sorunla yüzleşmiş ve çözmüş olmak zorundadır. Unutmayın ki hiç kimse tüm yanlışları yapacak kadar uzun bir hayat yaşamıyor o bakımdan tecrübelerden mutlaka yararlanmak gerekir. İşte bu noktada dış ticaret kursu için derse giren eğitmen tecrübeleri ile sizin de çok olağan yanlışları yapmanızı engellemeli ve tabii ki bazı sorunlarla karşılaşmamanız için size baştan yol göstermesi gerekir.

Peki ne kadar sürede dış ticarette aktif rol alabiliriz?

Dış ticaret ile sınırlandırmamalıyız. Daha önceki satırlarda da bahsettiğimiz gibi ticaretin farklı ülkeler arasında yapılmış şekline denmektedir. Yani şunu söylemek gerekir ki, eğer ticari yaşamınız varsa dış ticarette de kısa zamanda başarılı olabilirsiniz. Bunun için biraz dil bilgisi ve gümrük mevzuatını bilerek uygulayarak yurt dışındaki bir müşteri ulaşabilir, hem müşteri sayınızı hem gelirinizi arttırarak, hayallerinize bir adım yaklaşmış olursunuz.

Bu eğitimlerde hangi dersler çok önemlidir.

Eğitim süresince göreceğiniz her ders altın değerinde olacaktır. Yani kesinlikle her dersi can kulağı ile dinlemelisiniz. Kaliteli ve tecrübeli bir hocanın her dakika bahsettiği bilgiler altın değerinde olup kaçırmamanız gereken dersler olmaktadır fakat bazı dersler vardır ki mutlaka girilmesi gerekmektedir. Örneğin dış ticaretin temeli olan ödeme şekilleri ve teslim şekilleri kesinlikle bilinmesi gereken, uluslararası ticaretin kalbinde olan bilgilerdir. Zaten bu bilgilere vakıf olmadan bu işi yapabilmeniz biraz zor görünmektedir. Aslında tüm dış ticaret dersleri önemlidir ve girilmesi gerekmektedir ama e-ticaret bölümleri de can kulağı ile dinlenmelidir. Bu derste muhtemel alıcılara yurtdışındaki hangi platformlardan ulaşabileceğinizi nasıl gelirinizi arttırabileceğinizi öğreneceksiniz.

kaynak: http://bizakademi.com

1 yorum

  1. Aysel Gür dedi ki:

    Günümüz şartlarında dış ticaret mutlaka öğrenilmesi gereken bir konudur. Özellikle ciddi kurumlardan alındığın da size mutlaka artı değer katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting