Mekanik Tasarım Nedir?

Tasarımına devam edilen ve geliştirilme sürecinde olan ürünlerin hedef kitle için olan uygunluğu, dış görünüşü ve yapısı gibi birtakım özelliklerin incelenebilmesi için bu süreçte mekanik tasarımlara ihtiyaç duyulur. Endüstriyel tasarım aşamasında ürünün daha hızlı bir şekilde son haline gelebilmesi, olgunlaşabilmesi, mekanik tasarımcının fikirlerinin geliştirilmesi, doğru ürün ve ürün özelliklerinin ortaya çıkartılabilmesi için mekanik tasarımlar kullanılır.

Mekanik tasarım, ürün geliştirme süreci içerisinde en önemli ve en detaylı şekilde uygulanması gereken süreçtir. Endüstriyel tasarımcılar ile birlikte ürünün ilerleyen süreçlerde meydana gelebilecek detaylarının ön görülmesi ve imalat ile üretim kriterlerinin ortaya çıkartılması gibi ciddi süreçler mekanik tasarımlar sayesinde mümkün olur. Mekanik tasarımın yapılacağı zaman kullanılacak olan özel bilgisayar yazılımının seçimi de son derece önemlidir. En üst düzey teknolojinin imkanlarından yararlanılması ve istenen ürünün 3 boyutlu bir ortamda tecrübeli kişiler tarafından geliştirilmesi gerekmektedir.

Mekanik Tasarımın Avantajları Nelerdir?

Ürün geliştirme sürecinde mekanik tasarımın endüstriyel tasarım aşamasında olduğu gibi mühendislik çalışmaları ile eş zamanlı olarak ilerletilmesi gerekir. Ürünün imalat ve üretim aşamasına gelinmeden önceki malzemelerinin seçimi, mekanik açıdan değerlendirilmesi ve buna bağlı kalıplama şeklinin ortaya çıkartılabilmesi mekanik tasarımda en fazla dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

3 boyutlu bilgisayar destekli tasarım olarak da adlandırılan mekanik tasarım, bilgisayar ortamında ürünlerin değerlendirilmesini ve sağlamasının yapılabilmesini sağlar. Böylelikle ürünlerinizi hayata geçirmeden önce gerekli testleri de yapmış olursunuz. Diğer yöntemlere göre daha hızlı bir yöntem olan mekanik tasarımlar aynı zamanda hedef kitlenize de ürünleri erken aşamada sunabilmenizi sağlar.

3 boyutlu yazıcılar sayesinde hızlı bir şekilde kalıplama yapılır ve imalat modelinin oluşturulması süreci hayata geçirilir. Endüstriyel tasarımlarınızı tamamladıktan sonra profesyonel mekanik tasarımlar sayesinde parçalarınızın üretim aşamasına geçebilirsiniz.

Mekanik Tasarım ile Neler Üretilebilir?

Savunma, medikal ve elektronik odaklı sektörlerdeki düşük adetli parça üretimi ihtiyaçlarının da karşılanabilmesini sağlayan mekanik tasarım, 3 boyutlu baskı teknolojilerinin limitleri dahilinde sizlere pratik çözümler sunar. Kritik olarak adlandırılabilecek fonksiyonlar, mekanik modellerin üzerinde birebir olarak incelenebilir.

Simüle panel üretimleri, analog göstergeler, metal saç üretimleri, 3 boyutlu model oluşturma, elektronik, bilgi güvenliği sistemleri, ürün mock-upları ve medikal sektöründe büyük bir ihtiyaç olan ürünlerin giydirme parçalarının tasarımları ile birlikte üretimi de mekanik tasarım sayesinde yapılır.

+90’ın hazırladığı mekanik tasarım sayfasına göz atarak bu teknoloji ve hizmet hakkında daha detaylı bilgiye de erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting