Özgüven Kazanma Yolları

Birey olarak hepimizin bir özgüveni vardır tabi bu kişiye göre değişir en basitinden bir örnek verecek olursak ilkokul döneminde çoğumuz sınıfın en gevezesi olurken kimimiz içine kapanıktır hoca soru sorduğunda kimimiz bilmese de alay edercesine esprili bir şekilde yanlış cevaplar veren bir kişiliğe sahipken kimimiz cevabı bildiği halde cevap vermeye çekinir bu yüzden hep bir çekingenlik kalır gider.

Tabi bu özgüven kazanılabilir çünkü bir çok kişi bu durumundan rahatsız olarak tedavi olmak isteyen bir çok kişi vardır bunlara da şu gibi çözüm onerilerileri sunulmaktadır.

Mesela en basitinden özgüveni olmayan bir kişiysek ve sürekli arkadaşlarımız olsun çevremizdekiler olsun bizimle dalga geçiyorlarsa biz özgüvenimizi kazanmaya başladıkça bir daha dalga geçmeyeceklerdir.

Özgüven konusunda yapmamız gereken birinci adımdan başlayalım ilk önce kesinlikle is sesimizle kendimize negatif şeyler söylemeyeceğiz sen onu yapamazsın bunu yapamazsın zaten neyi becerdin ki beceriksizin birisin gibi vb. Cümleler kurmucaz yaptıysak bir hata olsun öğrenmiş oldum bir daha aynısını yapmam gibi cümleler kurabiliriz şunu da unutmayalım daha çok kendimizi motive edecek güzel cümleler kurmalıyız aksi takdir de bu özgüven testinden sınıfta kalırız.

Bir sonra ki yapmamız gerenken de kitap okumaktır kitap okumak özgüvenimizi kazanmamız da emin olun ki yardımcı olacaktır. Size önereceğim kitabın ismi Sosyal Hobiyi Yok Et bu kitabı okumanız da azda olsa özgüven kazanma yolunda size destek olacaktır çünkü içerisinde hangi yolu izlemeliyiz ne yapmalıyız onlar yazmaktadır.

Eğer böyle bir sorununuz varsa bu sorundan kaçmayın üstüne gidin çünkü başarmak için çabalamak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting