R4BİA Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Evet sayın blog takipçilerim. Son bir kaç gündür R4BİA işaretlerini görüyorsunuz sizlerde. Facebook’da Twitter’da ve spor sahalarında.! Evet evet yanlış duymadınız. Spor sahalarında bile bu el işareti ile 4 yaparak bir şeylere selam çakma işaretini görüyorsunuz. Spor bakanımız! ne demişti. Sahalarda sporda asla ve asla siyaset yapılmayacaktır demişti değil mi? Ya da ben yanlış duymadım galiba o açıklamalarını! Suat bey bu açıklamadan sonra dün oynanan Konya Fenerbahçe maçında Emre’nin hareketine ne tepki verecek hep birlikte göreceğiz. Efenim şimdi bu R4BİA işareti yada sembol haline gelen Türk tarikatçılarının! yada İslamcılık ile geçinenlerin kafasından uydurduğu bir sembol. Yani element gibi bir şey. R4BİA nedir? Aşağıda açıklıyorum.

Aslına bakarsanız Mısır’da yaşanan darbe olaylarının bir sembolü haline gelmiş sözde!. Tabi sözde. Herkes kafasından bir şeyler türetiyor. Mısır’da yaşanan acımasızlığa karşı Türklerinde bu çaresiz vatandaşların yanında olduğunu gösteren sembol imiş. Mısır’da yaşananları bende haz etmiyorum ama arkadaş bundan 1 ay önce Gezi Parkı olayları oldu. Ağaç mağaç dediniz ve 5 tane genç insan öldü hayatlarının baharında. Mısır’da iç savaş çıkmış tamam onlarda Müslüman bizlerde Müslümanız ama her boka atlamasak be arkadaş? İnsanlara burada zulm yapıldı ama kimse çıkıpta sesini çıkartmadı. Şimdi elin Mısır’ına ses çıkartıyorlar. Birde el işaretleri vs.

r4bia-işareti

r4bia işaretinin anlamı;

zaferin sembolü
demokrasi sembolü
darbe karşıtı demokrasi yanlıların sembolü
mısır’da direnişin sembolü
onur, şeref ve gururun sembolü anlamına geliyor.

r4bia işareti nerden gelmektedir?

Direnişte Winston Churchill’e ait olan V işareti kullanılmadığı, yerine direnişin başlangıç yerinin Rabiatul Adeviye meydanı olması ve “Rabia” kelime manasının 4 olması sebebiyle bu işaret kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting