Ramazanda Sigarayı Bırakabilirsiniz

Ramazan aslında sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olabilir. Tiryakiler, iftardan sonraki birkaç saati kontrol ederek sigara bırakabilir. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Öztürk, ramazanın sigarayı bırakmak isteyenler için ramazan ayının iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Sigarayı bırakmayı düşünen tiryakiler, önce kendilerini buna psikolojik olarak hazırlamalılar.

Ağır tiryakilerin bile ramazan süresince oruç nedeniyle 10-15 saat sigaradan uzak kalabildiğini göz önünde bulundurursak, bu kadar uzun süre bu kötü alışkanlığından uzak durmayı başarabilen bir kişi, sigarayı bırakmayı düşünmelidir.

Oruçtan dolayı sigara içmeyen tiryakilerde el titremesi ve heyecan gibi ataklar olabilir. Sigarasızlık nedeniyle görülen bu ataklar 20-25 saniye sürer. Atak süresince sigara içilmezse istek geçer. Bu sırada farklı şeylerle meşgul olan tiryakiler atakları çabuk atlatır. Mesela tesbih çekilerek bu süreyi daha kolay atlatabilirler. Öztürk sigarayı bırakmak isteyenlerin ilaç desteği de alabileceğini söyledi. Özellikle günde bir paket ve üzerinde sigara tüketenlerin hekim desteğine ihtiyaçları olabilir.

Ramazan öncesinde ve ramazanda sigarayı bırakmak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı’nın 171 numaralı sigara bırakma danışma hattını arayarak yardım istemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting