Sakarya Bulgaristan Göçmenleri Bu Adreste

Bulgaristan hükümetinin 1950 yıllardaki politikaları sebebiyle birçok Bulgaristan Türkü Türkiye’nin özellikle Marmara bölgesine göç etmiştir. Evlerini, yaşamlarını ve çocukluktan beridir kullandıkları dillerini bırakmak zorunda kalan Bulgaristan göçmenleri Türkiye’ye de gittikleri şehirlere kültürel ve ekonomi açısından birçok şey katmıştırlar. Bu şehirlerden biri olarak Sakarya’yı ele alabiliriz.

Sakarya Bulgaristan göçmenleri şehre geldikleri tarihten bu yana Avrupai tarzdaki bilgi birikimleri ve Bulgaristan göçmenlerinin kendilerine has kültürleri ile şehrin gelişimine yıllar boyu büyük katkılar sağlamıştır. Son zamanlarda da Sakarya’da örgütlenen göçmenler şehirde ilk defa bir şenlik bile düzenlemiştirler. Bu şenlikte bir araya gelen Sakaryalı Bulgaristan göçmenleri piknik havasında bir şenlik geçirmiş, halaylar oynamış ve türküler söylemiştir. Bir diğer önemli faaliyetleriyse şu anda da aktif olarak çalışan Bulgarca radyosunun kurulmasıdır. Bulgarca şarkı ve türkülerin çalındığı hatta yayının da Bulgarca yapıldığı bu radyo aynı zamanda internet üzerinden de yayın yaparak Türkiye’deki birçok Bulgaristan göçmenlerine ulaşmakta ve onların memleket hasretlerini bir nebze olsun dindirmektedir.

Bir diğer konu ise Sakarya’ya aynı zamanda tatil döneminde Bulgaristan’dan birçok turistte gelmektedir. Bu turist akımının sebebi ise Sakarya Bulgaristan göçmenlerinin Bulgaristan’da kalan yakın akrabalarının ziyaretidir. Eski memleketleriyle bağlarını koparmayan göçmenler de zaman zaman Bulgaristan’a gitmekteler. Hal böyle olunca özellikle otobüs şirketleri Sakarya Bulgaristan otobüs seferleri düzenlemeye başladılar. Uygun fiyat ve kaliteli hizmet sunan otobüs şirketleriyle beraber Sakarya Bulgaristan göçmenleri ekonomik ve konforlu bir şekilde memleketlerini ziyarete gidebilir oldular. Sınırın öte tarafından Bulgaristan hükümeti ise Türkiye ile sınır kapısı olan Kapıkule sınırına kadar olan yollarını geliştirerek bir otobana çevirdi. Yeni yapılan yollarla beraber aynı zamanda Bulgaristan göçmenleri özel arabalarıyla da rahat yolculuk yapabilir oldular.  Sakaryalı  Bulgaristan göçmenlerinin faaliyetlerini ve onlarla ilgili haberleri www.sakaryagocmenleri.com adresinden de edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting