SRC Belgesi Nedir ve Ne İşe Yarar

Ülkemizde sürekli olarak gelişmekte olan karayolu konusunda devlet tarafından çeşitli güvenlik ve daha kaliteli hizmet amacı ile çeşitli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmektedir. Daha profesyonel bir hizmet anlatışının özellikle karayolu konusunda ticari araç hizmeti alanında çok daha ön plana çıkması güvenli e kaliteli bir hizmetin oluşturulabilmesi amacı ile gerekli olan yaptırımlar olarak ön plana çıkmakta olan src belgesi, ülkemizde ticari araç kullanıcılarının almak ile yükümlü olduğu ve zorunda olduğu bir belge çeşidi olarak tanılanabilir.

Bu noktada da diğer bir adı ile mesleki yeterlilik belgesi olan bu belge türü konusunda, ticari araç kullanıcıları için çeşitli eğitim merkezleri tarafından sınavlar yapılmaktadır. Ticari araç sürücülerin bu mesleki yeterlilik belgesini alabilmesi için mutlak suret il yapılmakta olan bu sınavlarda geçer not alması ve başarılı olması gerekmektedir.

Mesleki yeterlilik belgesi olan bu belge türünü alma zorunluluğu ticari araç sürücü statüsünde bulunan kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs ve çekici gibi araç kullanmakta olan sürücülerin alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ülkemizde yürürlükte bulunan karayolları taşıma kanuna göre eşya, yük, kargo ve yolcu taşımakta olan bir diğer tanımlama ile ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gerekmekte olan bir takım belgeler bu belge türü sınıfına girmektedir.

src-belgesi

Bu noktada yürürlükte olan karayolları taşıma kanuna göre ticari araç kullanıcılarında mutlak suret ile sürücü ehliyeti, mesleki yeterlilik belgesi ve psikoteknik raporunun bulunması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu noktada yürürlükte olan bu kanun nedeni ile ticari araç kullanıcılarında bulunması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesi, farklı hizmet alanlarına ve amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Bu noktada uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ticari sürücülerde mutlak suret il bu belge türünden src 1 belgesi bulunması zorunluluğu bulunmaktadır.

Yine aynı şekilde bu kez yurtiçi olarak yolcu taşımacılığı yapmakta olan ticari sürücülerde ise src 2 belgesi bulunması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu mesleki yeterlilik belgelerinin alımı konusunda belirlenmiş olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu noktada bu şartlara uygunluk ve yapılan sınavlarda başarılı bir not bu belgelerin alınabilmesi için yeterli olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.