Süsen Soğanı

Süsen, ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada da oldukça sevilen bir çiçekli bitkidir. Sınırlarımız içerisinde genellikle mor renkli olan türü bilinse de dünyada oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip olan süsenler, canlı görüntüsü ve hoş kokuları ile pek çok kişinin bahçesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Özellikle süsen yetiştiriciliği üzerine uzmanlaşmış kişiler, farklı renklerdeki bitkileri geniş alanlara belirli bir düzende ekerek farklı kompozisyonlar oluşturmaktadır. Bu düzenlemeler ile yarışmalar düzenleyen ülkelerin bile mevcut olması, süsenin bitki dünyasındaki önemini bir kere daha göstermektedir.

Bu denli ilgi çekici olmasındaki bir diğer sebep ise kendi türündeki bitkilerde nadir rastlanan kılıç biçimli ince uzun yapraklarıdır. Çiçeklerinin sabit bir şekli olmayıp, yetiştiği yer ve türüne göre çeşitlilik göstermesi de bir diğer enteresan özelliktir. Saksı içine dikildiği ortamlarda oldukça hoş bir koku yayan süsen, bu açıdan da tercih sebebi olmaktadır.

süsen

Süsen bitkisi yoğun bakıma muhtaç değildir. Birbirinden farklı türleri bulunduğundan kesin bir ekim ve çiçeklenme zamanına sahip olmayan bitki, bu konuda uzmanların tavsiyelerini gerektirmektedir. Süsen soğanı satın alındığında, tercih edilen soğanın yetiştirilmeye başlanma tarihi hakkında kesin bilgi edinilerek buna göre işlem uygulanmalıdır. Genellikle topraktan 5 ilâ 7 santim içeri ekilen soğanlar, birbirlerinden en az20 santim uzaklıkta olacak şekilde yerleştirilmelidir. Ocak sonu ve Temmuz başını içine alan dönemde ilk çiçeklenmesini yaşayacak olan süsen, uzun bir süre tazeliğini koruyacaktır. Yaz aylarında sulama miktarı arttırılarak olası kuruluk ve besin yetmezliği riski ortadan kaldırılmış olur. Bitkinin rizom adı verilen kalın kökleri her yıl bir miktar daha genişleyerek bitkinin besin gereksinimini daha rahat sağlamasına yardımcı olur. Kış aylarında soğanın topraktan çıkarılarak korunma altına alınmasına gerek yoktur.

Süsen soğanı temin etmek isteyen kişiler yaşadıkları şehirdeki uzman çiçekçi dükkânlarına başvurabilecekleri gibi, internet üzerindeki profesyonel adresleri de ziyaret edebilmektedirler. Süsen soğanı satışı yanı sıra pek çok tohum ve fidanın da rahatlıkla edinilebileceği bu firmalar sayesinde, ekonomik fiyatlar karşılığında tam anlamı ile istenilen bahçe düzenine erişilebilmektedir.Web üzerinden http://www.e-fidancim.com üzerinden süsen soğanı çeşitlerini rahatlıkla satın alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.