Tüketim Toplumu

Zaman geçtikçe daha çok tüketir olduk. Eskiden aldığımız pek çok şeyi uzun yıllar kullanırdık. Yenisi hemen öyle çıkmazdı, çıksa da ihtiyacımız yok diye almazdık. Oysa şimdi iyice tüketim toplumu olduk. Elimizdeki daha yepyeniyken bile, daha iyisi, daha yenisi çıktı diye hemen sahip olmak istiyoruz. Çok uzak değil, annelerimizin mobilya alışkanlıklarına bakacak olursak yıllarca aynı mobilyaları kullanmışlardır. Yenisi ile hemen değiştirelim gibi bir alışkanlıkları olmadığı için ve aynı zamanda da mobilyalar sağlam olduğu için. Oysa bizler, 3-5 senede bir oda takımı değiştirip, yeni bir yatak alabiliyoruz. Cep telefonları zaten anormal bir durum. Yeni bir telefon aldığımızda hemen yenisi ne zaman çıkacak diye merak ediyoruz.

ihtiyaç-kredisi

Tükettiklerimiz tabii bunlarla sınırlı değil. Otomobil konusunda da öyleyiz. Yeni çıkan modeller takibimizdedir hep. Ve daha pek çok şey.
Tüm bu ihtiyaçlarımızı gidermek de bütçemizi zaman zaman aşabilmekte. Bu durumda hemen bankalara koşup ihtiyaç kredisi alıyoruz. Gerçekten ihtiyacımız olan birşey için kredi almak oldukça mantıklı. Ancak sadece zevk için, gösteriş için tüketmek adına bütçeyi aşmak bizi zor durumda bırakmaktan başka birşeye yol açmaz. Tüketirken bilinçli olmakta fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.