Türkiye’nin Nükleer Santrali Mersin’e

MERSİN – Akkuyu Nükleer Santrali’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan Çevresel Etki Değerlendirme raporunun yasal mevzuat çerçevesinde devam ettiği bildirildi. Akkuyu Nükleer Santrali A.Ş’den yapılan yazılı açıklamada, 5 Temmuz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED raporunun “onaylanmadığı ve yeniden başvuru yapılması gerektiği “ şeklindeki haberlerin gerçek olmadığı anlaşıldı.
Bakanlık uzmanları tarafından ön inceleme çalışması yapıldığı ifade edildiği açıklamada alınan haberler şu şekilde:

“ÇED raporuyla ilgili süreç yasal mevzuata uygun yürütülmektedir. Dolayısıyla bu sürecin dışında ÇED raporunun reddedilmesi ya da yeniden başvuruda bulunulması gibi bir durum söz konusu değildir. Bakanlığın görüşleri ışığında raporda yapılacak düzenlemelerin de proje uygulama takviminde herhangi bir gecikmeye mahal vermesi beklenmemektedir.”

Mersin Akkuyu ’da yapılacak nükleer santralin 2019 yılına kadar bitirilmesi beklendiği gazete manşetlerine konu olacak gibi gözüküyor. Türkiye, yaklaşık 50 yıldır süren nükleer enerji macerasında sona yaklaşıyor. Mersin’de inşa edilecek ilk nükleer santral için daha önce Rusya ile anlaşan Türkiye, Sinop’ta yapılması planlanan ikinci nükleer santral için seçimini Japonya’dan yana yaptı. Türkiye bu santraller ile 7.2 milyar dolar tutarında enerji ithalatından kurtulacak.

mersin-nükleer

Önümüzdeki 4 yıl içinde inşasına başlanacak santralin 2023 yılına kadar bitmesi planlanıyor. Mersin Akkuyu’da yapılacak nükleer santralin ise 2019 yılında bitirilmesi bekleniyor.

Önümüzdeki dönemde de üçüncü nükleer santralin yeri konusunda çalışmalar başlayacak. Türkiye, 2030 yılında toplam elektrik üretiminin en az yüzde 15’ini nükleer enerjiden elde etmek istiyor. Akkuyu ve Sinop’taki santraller çalışmaya başlayınca yaklaşık 80 milyar kWh elektrik üretilmesi planlanıyor. Türkiye ekonomide büyük yerlere gelecek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting