Uyku Apnesi: Kaliteli uyku düşmanı

İnsan vücudu durmadan çalışmakta. Nerdeyse her saniye farkına bile varmadığımız pek çok metabolik aktivite ve biyokimyasal olay gerçekleşmekte. Vücudumuzu büyük bir makine olarak düşündüğümüzde uyku halini şarj edilme anı olarak tarif etmek hiç de yanlış olmaz.

Uyku anında faaliyetler yavaşlatılarak rölantiye alınır ve yeni güne başlamak için enerji depolanır. Sıradan bir insanın ömrünün üçte birini şarj olarak yani uyuyarak geçirdiği hesaba katıldığında sağlıklı bir uykunun ne denli önemli olduğunu anlamak mümkündür.

Kaliteli bir uyku çektiğinizi nasıl anlarsınız?

Eğer sabahları dinç uyanıyorsanız. Konsantrasyonunuz ve enerjiniz yüksekse, kolay sinirlenmiyor, olaylara pozitif bakabiliyorsanız ve gün içinde durmadan esnemiyorsanız sağlıklı uyuduğunuzu söylemek mümkün olabilir. Ancak sabahları yorgun uyanıyorsanız, gün içinde de bu uyku haliniz devam ediyorsa, dikkat dağınıklığı yaşıyor, unutkanlık şikayetiniz var ve çevrenizdekiler yüksek sesli horlamanızdan sürekli şikayet ediyorsa dikkat! Uyku bozukluğunuz olabilir.

uyku-apnesi

Kalitesiz uykunun en önemli sebebi: Uyku Apnesi

Uyku apnesi; genellikle kemik deformiteleri yada kulak, burun veya boğazdaki genişlemiş dokuların sebep olduğu bir uyku rahatsızlığıdır. Aynı zamanda alkol kullanımı, obezite ve bazı ilaçlar da bu rahatsızlığa sebep olabilirmektedir. Eğer yüksek sesle horluyorsanız, uyku sırasında hırıltılı sesler çıkarıyorsanız doktora gitme vaktiniz gelmiş demektir.

Medient Kulak Burun Boğaz Merkezi, bu hastalık için özel olarak temin ettiği gelişmiş uyku izleme ekipmanlarıyla ve deneyimli ekibiyle sizi bu rahatsızlıktan kurtarabilmek için emrinizde…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.