ZorunluTrafikSigortasi.Net ile Hangi Riskler Kapsam Altında

Trafik sigortası bileceğiniz üzere, zorunlu olarak yaptırılması gereken ve kişileri bu anlamda güvence altına alan bir sigorta çeşididir. bu güvenceden tam anlamıyla yararlanabilmek için, sigorta kapsamında yer alan teminat başlıklarını ve bu başlıklarla ilgili üst limit bedellerini bilmemiz gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası poliçelerinde yer alan teminatlar her bir araç türü için aynıdır ancak, araç türü değiştikçe teminat üst limitlerinde değişiklikler olmaktadır. Trafik poliçelerinde yer alan hasarsızlık indirimi ve zamlı prim uygulamasının basamakları genel şartları ile belirlenmiştir ve sigorta şirketleri bunlara uymak durumundadır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenirken bazı dikkate alınan başlıklar bulunmaktadır. Bunlardan önemli olanlarından bir tanesi; eğer tazminat ödenmiş bir trafik poliçesi varsa, yenileme sırasında prim basamak oranı bir kademe yükseltilir. Burada ilgili kişinin riski normal kazasız kişiden daha fazla olduğu için, bu risk prim ödeme tutarlarına yansıtılmaktadır. Ek olarak sigorta poliçelerinde dikkate alınan esas kısım, poliçe üzerinde ismi yazılı olan kişidir. Prim indirimleri ve zamlı prim uygulamaları bu şahısla ilişkilendirilerek uygulanmaktadır. Bu arada aracın bağlı bulunduğu ruhsat üzerindeki sahip değişirse, 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası kendiliğinde fesih olur.

collectible car

Hasarsızlık indirimi ile ilgili ufak bir bilgilendirme yapacak olursak; hasarsızlık indirimine hak kazanmış olan araç sahibi eğer ruhsatını başkasına devir eder ise, fesih olmuş olan sigorta poliçesinin fesih tarihinden iki sene içerisinde aynı kullanım tarzına ait başka bir aracın yeni ruhsat sahibi olarak sözleşme yapar ve yeni poliçe almaya kalkışırsa, kazanmış olduğu haklar aynı şekilde devam eder. Bu husus zorunlu trafik sigortası hesaplama işlemi için esas alınan kaidedir. Bu bağlamda yapılacak sigorta konularında daha bilinçli davranmamız gerekmektedir. Aksi halde kazanabileceğimiz ve elde edebileceğimiz bir takım haklardan mahrum kalmış oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.