Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik belirtileri nasıl anlaşılır konusunda uzmanların görüşleri ve genel bilgiler aşağıda sıralanmıştır. Hamile olup olmadığınız konusunda şüphelerinizi gidermek için makalemizi dikkatli bir şekilde okuyunuz. İşte detaylar…

İstisnai durumlar haricinde hamilelik belirtileri çoğu kadında benzer şekilde görülür. 

Hamilelik Belirtileri

  • Adetin gelmemesi (amenore)
  • Bulantı ve kusma
  • İdrar şikayetleri
  • Yorgunluk
  • Fetal hareketlerin algılanması
  • Göğüslerde değişiklikler
  • Vaginal mukoza renk değişikliği
  • Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesidir.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Yüzde yüz hamilelik belirtileri ile hamile kaldığınızı düşünebilirsiniz. Hemen doktora başvuru da bulunabilir ve doğacak olan çocuğunuzun kontrollerine hemen başlayabilirsiniz.

Amenore: Kadınların adet görmemesi durumuna verilen addır. Önceleri düzenli olarak adet gören kadınlarda beklenen adetin görülmemesi hamilelik belirtileri arasında önemli bulgulardandır arasındadır ancak, tek başına (amenore farklı hastalıklardada görülür) kesin sonuç doğurmaz.

Not: Gebe olduğu halde adet gören kadınların olduğunuda ekleyelim. Tam aksine olan bu duruma halk arasında “üste adet görme” olarak adlandırılır.

Bulantı ve Kusma:

Bulantı ve kusma şikayetleri genellikle gebeliğin 2-12. haftalarında görülür ve gebelerin %50-60’a yakını bu durumla karşılaşır. Çoğunlukla sabah uyanıldığında başlayan bu durum, öğlen yada gün içinde tekrar görülebilir. Sabah başlayan bulantılar gün içindekilere göre daha şiddetli geçebilir.
Yanı sıra, gebelikte tükrük salgısında artış (hipersalivasyon) ve ağızda aşırı sulanma (pitiyalismus) durumlarıda görülür.

Mesanede duyarlılık artışı:

Gebeliğin ilk safhasında büyüyen uterus mesaneye baskı yapar duyarlılığı arttırır. Sık sık idrara çıkılır. Bu belirti gebeliğin 2.devresinde azalır. 3. trimesterde fetal baş pelvise inince yeniden başlar.

Yorgunluk:

Erken gebelikte sıkça karşılaşılan, bazen aşırı şiddetli olan belirtilerdendir. Ortada yapılan bir iş yahut yorgunluğa sebep olan durum yokken görülen durumdur. Yorgunluk durumu genellikle 20.haftadan sonra etkisini yitirir.

Hamilelik Belirtileri

Fetal hareketlerin algılanması:

Genellikle Multiparlarda 16-18. haftalarda, primiparlarda, 18-20. haftalarda gebe tarafından fetal hareketler hissedilir. Bu batın içindeki kanat çırpılmasını andıran bir duygu olarak algılanır. Bu hareketlerin şiddeti giderek artar. Bu hareketlerin anne tarafından algıladığı ilk ana “CANLANMA” denir.

Memelerdeki değişiklikler:

İlk adet gecikmesinden kısa bir süre sonra memelerde dolgunluk, duyarlılık, karıncalanma hissedilebilir. Gebeliğe eşlik eden meme değişimleri, meme dokusunun hormonal uyarısına bağımlıdır, ama hemen adet öncesinde de aynı belirtiler bulunabilir. Nadiren yüksek prolaktin düzeylerinin varlığında memelerde gebeliktekini andıran değişimler olabilir.

Memelerde bez, yağ ve bağ dokusunda artış olur ve damarlarda, lenf bezlerinde hipertrofi meydana gelir. Böylece memelerin şekil ve kıvamında karakteristik değişiklikler olur. Areola halkası genişler ve mamilla büyür, uzar. Areolada bulunan rudimenter süt bezlerinden, Montgomery bezleri aşırı belirginleşir. Areola ve mamillanın rengi, artmış pigmentasyon nedeniyle değişir (renk açık kahverengiden, koyu siyaha kadar olabilir). Çoğunlukla 2. gebelik ayından itibaren özellikle pigment bakımından zengin olan hastalarda pigmentasyon areola halkasından taşarak, areola çevresinde daha açık renkte sekonder gebelik areolası meydana gelir.

Proliferasyona uğramış süt bezlerinin faaliyete başlamaları gebeliğin 2. ayının sonunda olur ve sekresyon başlar. Memenin tabanından mamilla yerine doğru yapılan basınç sonucunda berrak, daha sonraki aylarda da bulanık bir hal alan beyaz sarımtırak sekret salgılanır. Bu mayi, olgun süt karakterinde olmayıp kolostrum adını alır (Kolostrum, histolojik ve kimyasal bakımdan sütten ayrılır). Fakat kolostrum varlığı kesin gebelik bulgusu değildir. Daha önce gebelik geçirmişse kolostrum sekresyonu senelerce devam edebilir. Nulliparlarda da kolostrum teşekkülü görülmüştür. Korpus luteum persistansinde, ovarium kistlerinde, myomlarda, tüberkülozda da kolostrum oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda menstrüasyon sırasında, pubertede, klimakteriumda, ovariumda oluşan fonksiyonel değişikliklere uygun zamanlarda kolostrum salgısı görülebilir.

Tüm bu nedenlerle meme salgısı ancak şüpheli gebelik bulgusu kabul edilebilir. Ama ilk gebeliklerde diğer sebepler de elimine edilebiliyorsa gebelik yönünden değerli bir bulgu kabul edilebilir.

Lividite:

Damar genişlemesine bağlı gelişen kan göllenmesi nedeniyle vulva, vagina ve servikste mavimtırak bir renk belirginleşir.

Abdominal Strialar ve Pigmentasyon:

Gebelerin yaklaşık %90’ında, stria gravidarum da denilen gerilme çizgileri ortaya çıkar. Derialtı ve deri ile ilgilidir. Deri dokusunun elastik lifleri birbirinden ayrılır, altında bulunan ve damardan zengin tabaka kolayca görülür. Gebelerin yalnızca %10’unda gözlenmez. Gebelikten sonra da beyaz inci sedef gibi izler bırakırlar. Striaların çokluğu kişinin dokusunun elastikiyeti, derialtı dokusunun yağlanması ve gerilmesi ile ilgilidir.

Gebelikte vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan renk artışı (pigmentasyon) en fazla göğüs uçları, yüz, karın ve dış genital organlarda görülür. Göbekle pubis arasında uzanan çizginin koyulaştığı görülür. Ayrıca vücuttaki diğer operasyon izlerinde de pigmentasyon artışı görülebilir.

Alın-yanak-ağız etrafında kirli kahverengi lekeler kadının yüzüne maskelenmiş bir görünüm kazandırır ve kloazma gravidarum denir (Gebelik maskesi).

Aşerme, sinirsel ve ruhi değişiklikler.

Gebe kadında yemek yeme arzusuyla ilgili ve gebelikten önceki durumuna uymayan değişiklikler olur. Bazı yemeklere arzusu artar bazı yemeklere karşı isteksizlik olur. Ekşi, tatlı, tuzlu v.s. isteği artabilir. Gebenin iç-dış dünyasındaki olaylara reaksiyonu çocuğu arzu edip etmemesine göre değişir.

Fakat tüm bu anlattıklarımız subjektif belirti ve bulgulardır. Kişiden kişiye çok değişkenlik gösterir. Kesin gebelik tanısı, doktor muayenesindeki objektif bulgular ve laboratuar tetkikleri ile bu subjektif bulguların birlikte değerlendirilmesi sonucunda konulabilir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar diye merak edebilirsiniz. Belirtiler genellikle 3-5 hafta arasında başlamaktadır. Bu belirtiler ile hamile kalıp kalmadığınızı hemen öğrenmek için ise bir test yapmanız gerekebilir.

Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtileri arasında en öne çıkan istifra etmek çıkıyor. Tabii her istifra ettiğinizde hamile miyim? diye şüphelenmemek gerekir. Hamileliğin ilk belirtileri olarak ve kesin hamilelik tanımını koyabilmek için gebelik testi yapmanız gerekmekte.

Yorum yapın