Elmas Pırlanta

Elmas, tarih boyunca kadınların vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Kimi zaman lanetli hikayelerin ana kahramanı, kimi zaman aşkın tek kanıtı, kimi zamansa efsanelerin baş tacıdır. Elmas bu kadar değerli bir objeyken, seçimleri konusunda mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara 4C adı verilirken seçimlerde bazı alınması gereken şeyler ise, taşın kesim tekniği, renk özelliği, berraklık ve karat ağırlığıdır. Siz de özel anlarınızı anlamlı kılan tektaş yüzüğünüzü seçerken 4C kurallarını gözden geçirin, güvenli ve göz kamaştırıcı bir yüzüğe sahip olun.

Doğanın harikası elmas, pırlanta şeklini alırken büyük bir ustalıkla işlenmeye ihtiyaç duyar. Kesim ne denli kusursuz olursa, pırlantanın ışığı yansıtması o derece kusursuz olacaktır. Pırlanta, kesim esnasında taç ve külah diye ikiye ayrılır. İyi bir kesim ile yakalanan oranlarda ışık geçirgenliği taç kısımda toplanır ve ışığın iyi yansıtmasını sağlar. Külah kısmının çok derin kesilmesi ya da yeterince derin kesilmemesi de ışığı yansıtma oranını etkiler ve yeterinde parlaklık sağlamaz.

Pırlanta çoğu zaman renksiz olarak algılansa da renksizliğin tonları arasında farklar oluşmaktadır. Pırlantanın en renksiz olanı, en değerli olanıdır. Pırlantanın renk tonları D’den Z’ye kadar sınıflandırılırken kırmızı, pembe, mavi ve sarı olarak da nadir bulunan renklerin olduğunu da unutmamak gerekir.

Bir elmas kristalleşme dönemindeyken içine karışan mineraller ile berraklığını sağlar. Bu süreç boyunca ne kadar az mineral elmas içine karışmışsa o kadar berrak demektir. Bir elmasa minerallerin karışma ihtimali yoktur ve bu yüzden dikkat edilmesi gereken konu ne kadar az mineral varsa o kadar çok parlama etkisinin olduğudur.

Bir pırlatanın ağırlık birimi karattır. Günümüzde karat hesaplamak için standartlaştırılmış ölçü sınırı 0.2 gramdır.

4C kuralları ile seçeceğiniz pırlanta tektaş ile güvenle pırlanta aşkınıza devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting