Hitlerin Amerika’dan Esinlendiği 4 Şey

Posted on

Hitler, bir dönemin acımasız Almanya lideri. Öldü mü ölmedi mi tartışmaları uzun yıllardır sürmüştü. Dünya tarihinin unutmayacağı bir isim. Acımasız lider, o günlerde yaptıkları ile Dünya tarihinde sevilmeyen lider olarak tarihe geçmişti. Sizler için Hitler’in o dönemde ki Amerikalılardan esinlemiş olduğu 4 şeyi araştırdık.

BASIN

  1. Hitlerin yabancı basın danışmanı ve sekreteri çocukluk yıllarını Almanya’da geçirdikten sonra Amerika’ya taşınmış Ernst Franz Sedgwick Hanfstaengl’dir. 1. Dünya Savaşı sonrasında ana vatanı Almanya’ya dönerek 1922’de Hitlerin yanında Nazi olarak yerini almıştır. Öyle ki kimi zaman piyano çalarak Hitlere huzur verecek kadar yakın olan Ernst, Nazilerin yabancı basın başkanıydı ve Amerika’da öğrendiği sistematik propaganda yöntem ve tekniklerini, bilimsel ve sistemli olarak Hitler için Nazist harekete enjekte etti.

FORD

  1. Amerikalı Henry Ford, Hitler genç yaşlarında Yahudilere karşı düşüncelerinde fikir babası olmuştu. Kendisini şirketten alaşağı etmek isteyen Yahudilere karşı gazete yoluyla daima aleyhte propaganda yapan Ford, Siyon Protokolleri’ni yayınladı ve Hitler genç yaşında bunları okuyarak etkilendi. Ford o yıllarda Almanya’da popülerleşti ve “Uluslararası Yahudi” kitabı 1921 yılında Almanya topraklarında basıldı ve dağıtıldı. Hitler, Siyon Liderlerinin Protokollerini okuduktan 2 yıl sonra Kavgam adlı eseri yazdı.

KIZILDERİLİ SOYKIRIMI

  1. Hitler Amerika’nın Kızılderili soykırımını taktir ediyordu. Hitlere göre, açlık ve karışıklıkla mücadele edilemez ve Kızılderililer ıslah edilemezdi bu yüzden öldürülmeliydi. Hitler de Amerika’nın tarihindeki katliamlarını örnek alan bir model kurmuştu.

ÜSTÜN IRK NAZARİYESİ

  1. Amerika’nın dezenfeksiyon ve göçmenlere yönelik faaliyetlerinden etkilenerek virüslere karşı toplu korunma yöntemlerine başvurdu ve Amerika’daki siyah ırkın beyaz ırka karşı düşkünlüğünü rol model alarak Alman ırkının üstünlüğü iddiasına dayalı bir tez geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir