İnternet Alışverişlerinde Dikkat Edin

Posted on

Teknoloji ilerledikçe işlerimizin çoğunu internet üzerinden daha kolay tamamlayabiliyoruz. Faturalarımızı kolayca ödeyebiliyor ya da beğendiğimiz bir ürüne sahip olmak istediğimizde birkaç tık ile sonuca rahatça ulaşabiliyoruz.

İnternet alışverişleri gün geçtikçe daha popüler hale gelmeye başladı ancak bunun iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da bulunuyor. Kötü niyetli kişilerin saldırıları sonucunda kişisel bilgiler çalınabiliyor, kredi kartlarına el konabiliyor. O yüzden güvenliğinden emin olunmayan sitelerden uzak durmak gerekiyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususların başında e-ticaret yapan sitenin SSL sertifikasının bulunup bulunmadığına bakmalısınız. Adres kısmında http yerine https yazmıyorsa güvenlikten çok da emin olmamalısınız. Kredi kartı bilgilerinizi de bu sitelere vermemeniz gerekir.

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartınızı direkt kullanmak yerine birçok kişinin yaptığı gibi bankanızdan sanal kart oluşturmasını isteyebilirsiniz. Limitini sizin belirleyeceğiniz sanal kart ile dolandırıcıların hesabınızdan para çekmelerini de engellemiş olursunuz.

Güvenli bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaptığınızı düşünseniz de özel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün. Bunun için bilgisayarınıza gönderilen virüsler klavyeden girdiğiniz bilgileri kopyalayarak sizin adınıza işlem gerçekleştirilmesini sağlayabilirler. Engellemenin en iyi ise yolu sanal klavyeler kullanmak olacaktır.

E-Ticaret işiyle uğraşan sitelerin sattıkları ürünlerde geri iade imkânını müşterilerine sunmaları gerekmektedir. Aldığı ürünü beğenmene kişi iade edip parasını geri almak isteyebilir. Güvenli bir sitenin bu konuda müşterilerine karşı açık davranması gerekir. Fiyat konusunda da araştırma yaparak en uygununu bulabilirsiniz.

Tüm bu yazılanlara dikkat edildiği takdirde yaşanacak aksiliklerin büyük ölçüde önüne geçilebilir. İnternette satış işini gerçekleştiren birçok site bulunuyor. Bazıları maalesef güvenlik sertifikasına sahip değil ve özen gösterilmezse kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Siber suçların giderek yaygınlaştığı bir dönemde özellikle kredi kartıyla alışveriş yaparken dikkatli olmak gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir