Japonya Asgari Ücret Ne Kadar? Japonya da Asgari Ücret 2023

Japonya, dünyanın en gelişmiş ülkeler arasında yer alıyor. Peki Japonya asgari ücret ne kadar? Japonya da asgari ücret 2022 yılında ne kadar oldu?

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı geçen hafta yaptığı açıklamada Japonya’da ortalama saatlik ücretin 1 yen artarak 1 Ekim’e kadar 930 JPY’ye (8,29 ABD Doları) çıkacağını duyurdu. Artan ücretin Japonya’nın 47 vilayetinin tamamı için geçerli olacağı açıklandı. Bu artış ile birlikte Japonya halkı rahat bir nefes alacak konuma erişmiş oldu. Japonya’yı enflasyondan kurtarmak ve büyümeyi canlandırmak için ülkenin daha fazla tüketicinin daha fazla para harcamasına ihtiyacı bulunuyor.

Japonya’daki asgari ücret, gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında epey düşük görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki asgari ücretten daha yüksek olmasına rağmen, miktar büyük şehirler arasında büyük farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin, Tokyo’da asgari ücret saatte Y = 1.041’dir. Saitama’da asgari ücret Y=875’tir. Tokyo’daki asgari ücret, birçok kırsal bölgedeki asgari ücretten daha yüksek, ancak fark hala oldukça büyük.

Japonya’da ki hükümet, asgari ücretin artırılmasına epey direndi fakat danışma paneli 2020 mali yılında maaş artışı yapılmamasını tavsiye etti. Ücret seviyeleri neredeyse değişmedi; 47 vilayet konseyinden kırk yedisinde nominal ücret artışı sadece bir ile üç yendi. Asgari ücretteki artış kuşkusuz memnuniyetle karşılansa da, yönetim ve üretkenlik üzerinde önemli bir etkisinin olması muhtemeldir.

Japonya ve Amerika Asgari Ücret Karşılaştırması

Japonya maaşı, Amerikalı vatandaşlar ile kıyaslandığında yarısından biraz daha az ve OECD’nin en alt sıralarında yer alıyor. Abenomics, yen değerini düşük tutmaya yardımcı oldu ve ücretlerin satın alma gücünü düşürmüş oldu. Bu yeterince yüksek bir sayı olmasa da, yaşamak için etkileyici bir para. Ortalama bir Japonya çalışanın maaşı ayda 75.000 yen’i geçmeyecektir. Japonya’da büyük bir ailenin maaşı asla 75.000’den fazla olamaz.

Önerilen artışın Japonya iş dünyasında büyük bir krize neden olması bekleniyor. Covid-19 virüs pandemisinin Japonya’daki işletmeleri daha savunmasız hale getirmeye devam etmesi muhtemel. Ancak Japonya hükümeti, ortalama saatlik ücreti 930 yen veya 8.40 dolara çıkararak bunu engellemeye çalışıyor. Bu arada, önerilen artışın halihazırda koronavirüs pandemisinin stresi altında mücadele eden işletmeler üzerinde daha fazla hasara yol açması muhtemeldir.

Ekonomik ve Mali Yönetim Reformu Temel Politikası Haziran ayında kabine tarafından kabul edildi. Bu politika, ülke genelinde ortalama saatlik asgari ücret için 1.000 yenlik bir hedef belirledi. Politika, önceki yıllardaki performansa göre bu yıl için bir artış planlandığının sinyalini verdi. Değişiklik, pandemiden sonra zar zor ayakta kalan ücretli çalışanlar ve küçük bölgesel firmalar arasında bir sürtüşmeye neden olabilir. Bu, işten çıkarmalara ve daha az kişiye yol açabilir.

Yorum yapın