Karadeniz Yemekleri ile İftar Yemekleri

Posted on

RİZE yöresine ait

Rize’nin yöresel mutfağındaki ayran doğraması çorbası, sıcak yaz günündeki iftar sofralarına adeta serinlik getiriyor. Bir tencerede eritilen tereyağının üzerine mısır unu dökülerek yapımına başlanan mıhlama, pembeleşene kadar kavruluyor. Kaynamış sıcak suyun ilave edilerek suyla bir miktar pişmesi sağlandıktan sonra yöreye özgü peynir ilave ediliyor. Tahta kaşıkla karıştırılan mıhlama, özellikle pişirilmesi için tercih edilen bakır tava ile servis ediliyor.

Ardahan yöresine ait

Ardahan’a özgü kaz pilavı ramazanda tercih edilen yöresel yemeklerden bir tanesi. Bir tencerede su ile kaynatılan kaz eti, sudan çıkartılarak 8 parçaya bölünüyor. Kazın haşlandığı su ile pişirilen pilav, 10 dakika bekletiliyor. Tabağa konulan pilavın üzerine, parçalara bölünmüş kazlar eklenerek, servise hazır hale getirilen kaz pilavı, ramazan sofralarını vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

SAMSUN yöresine ait

Samsun’da topalak çorbası, tirit ve bol cevizli nokul iftar sofralarında yerini alırken, her mevsim balık yiyen Samsunlular somon, palamut, mezgit gibi balıkların buğulama ve kızartmalarını iftar sofralarından da eksik etmiyorlar.

Bölgede yağlı kaz eti ile yapılan tirit, ramazanın yaz aylarına denk gelmesi ile tavuk etiyle yapılıyor. Evlerde açılan yufkalar sacda pişirildikten sonra yağlı tavuk suyuyla ıslatılıyor, pilav ya da bulgur pilavının üzerine konan ıslatılmış yufkaların üzerine de pişirilmiş tavuk etleri yerleştiriliyor.

Yağsız kıyma, ince bulgur, tuz, karabiber, kimyon, un ve yumurta akıyla hazırlanan minik köfteler, kavrulmuş soğan ve salçaya eklenen et suyu ile kaynatılırken, içine haşlanmış nohudun ilave edilmesi ile hazırlanan topalak çorbası yörenin en leziz çorbalarından biri.

Kapanışımızı yapımları zahmetli olduğu için seçkin misafirler için hazırlanan iftar sofralarında ise karalahana sarması ve su böreği ise ayrıcalıkla bir yere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir