Kendi Bütçenizi Tasarlayın

Posted on

Bir bütçeye sahip olmak, paranızı kontrol etmenin en iyi yoludur. Çoğu zaman pek çok insan, kendilerini tüm paralarının nereye kaybolduğunu merak ederken bulur. Bu adımlara bir göz atın ve bunları bir bütçe oluştururken iyi kullanın.

  • Eve giren geliri doğru hesaplamak
  • Faturalarınızı ve harcamalarınızı doğrulayın gerekirse not alın
  • Harcamalarınızı izleyin
  • Emeklilik için birikim yapmaya başlayın
  • Kazandığınızdan daha fazlasını harcamayın

Eve giren geliri doğru hesaplamak

Öncelikle her ay ne kadar para kazandığınızı hesaplamanız çok önemlidir. Bu, her ay ne kadar para harcamanız gerektiğini bilmeniz gerektiğinden, tüm bütçeler için başlangıç ​​noktasıdır. Eğer ki her ay harcamalarınız düzenli gelirinizden fazla ise, ya ikinci bir iş bulmanız ya da bazı esnek harcamalarınızı azaltmanız gerekir.

Faturalarınızı ve harcamalarınızı doğrulayın

Bu, her gün harcanan para için geçerlidir. Gün içerisinde plansız harcamalarınızı bir defter ya da bloknota not alarak hesaplayın.

Harcamalarınızı izleyin

Temel bir yazılım programı edinin veya harcamalarınızı ve gelirlerinizi takip etmenizi sağlayacak bir elektronik tablo oluşturun. Örneğin, elektronik tablonuzda yiyecek, giyecek, yakıt, tasarruf gibi harcamalarınızı ana hatlarıyla belirtebilirsiniz. Sonra bu masrafları eve götürdüğünüz maaşlara bölmeniz gerekir. Elbette bir bütçe yapmanın anahtarı, ona bağlı kalmaktır. Belli bir ürün için harcayamayacağınız miktarı belirledikten sonra, bu miktara bağlı kalmanız ve onu aşmamanız gerekir. Bunu doğru bir şekilde yapmak, kaçınılmaz olarak her ay biraz daha fazla tasarruf etmenizi sağlayacaktır çünkü bir bütçe gereksiz harcamaları azaltmanıza yardımcı olur.

Emeklilik için birikim

Bütçenin hayati bir özelliği, emekliliğiniz için birikim yapmaktır. Tasarruf edilen para, iş kaybı gibi acil durumlarda ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlamada her zaman yardımcı olur. Tasarrufu ertelemeyin. Başlamak için sadece küçük bir miktar olsa bile hemen başlayın. Bütçeniz planınız oturmaya başladığında, birikimlerinize daha fazla para ayırabileceksiniz. Alternatif olarak, bir danışmanla tasarruf etmenin akıllıca yolları hakkında konuşun.

Kazandığınızdan daha fazlasını harcama

Genelde insanlar bir bütçe yapmadan yaşadıklarından dolayı daha fazlasını harcamaya meyillidirler. Başarılı bir şekilde tasarruf etmek için büyük bir kısıtlama ve bütçenize derin bir bağlılık gerekir. Mevcut harcama alışkanlığından vazgeçmek zordur ve mükemmelleşmesi biraz zaman alacaktır, ancak üzerinde çalışmaya devam edin. Bütçenizi sürekli göz önünde bulundurarak harcamalarınızı azaltın.

Kişisel bütçenizi oluşturmak bir gecede yapılmamalı, bunun yerine dikkatli bir planlama ile mükemmel bütçeyi bir araya getirmek için birkaç gün hatta haftalar sürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir