Kulak Çınlamasının Nedenleri

Posted on

Tıpta kulak çınlaması diye geçmek yerine “tinnitus” olarak geçmektedir. Kişileri rahatsız etmektedir. Bunun yanı sıra, kulak çınlamasına sahip olan kişiler sürekli olarak kulakta bir çınlama, uğultu, cızırdama ve değişik sesler duymaktadır. Bu durum rahatsızlık vererek kişilerin yaşam kalitesin, düşürmektedir. İnsanların yüzde onu hayatının bir bölümünde kulakta çınlama, uğuldama, cızırdama gibi şikayetlerde bulunmaktadırlar. Yüzde onluk da olsa yaygın görülen bir problemdir. Bu problemle başa çıkmanın belli yolları vardır. Zaten kısa süreli olan kulak çınlamaları hayatı kötü yönde etkilediği için insanlar bu yollara başvurmaktadır.

KULAK ÇINLAMASI NEDİR?

Kulak çınlaması bir zamanı olan ya da sürekli insan kulağında yer eden bir problem olabilir. Sesler tını olarak daha yüksek ya da alçak çıkmaktadır. Bu sorun tek kulakta olabileceği gibi iki kulakta da olabilmektedir. İki şeklin de tedavisi vardır.

Günlük yaşantıyı etkileyecek hale gelen kulak çınlamaları olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bu etkilerden kurtulmak için doğal yollar olduğu gibi doktora başvurarak tıbbi anlamda tedavi de olunabilir. Kulak çınlaması iki grupta incelenebilir. Bu grupların adları objektif ve subjektif tinnitus olarak bilinir.

Objektif tinnitusta sesi sadece hasta değil diğer kişiler de aynı şekilde algılarlar. Fakat subjektif tinnitusta ses sadece hasta tarafından o şekilde algılanır.Kulak çınlamasının belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlere gelecek olursak maddeler halinde sıralanabilir:

1- İç kulakta bulunan sinirlerin zarar görmesi

2- Kulak kiri

3- Kulak zarındaki sorunlar

4- Kulak enfeksiyonları

5- Alerjik rinit

6- Sinüzit

7- Kulak bölgesinde travma

8- Orta kulak kısmında sıvı birikimi

9- Orta kulaktaki kemiklerin eklem kısımlarının sertleşmesi

10- Orta kulakta bulunan kasların kasılması

11- Östaki tüpünün genişlemesi

12- Orta kulaktaki orta damar anomalileri

13- Baş ve boyun bölgesinde genişlemeler

14- Akustik nörinom

15- Alerji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir