Le Mans Şehri 78000 – Fransa

Posted on

Le Mans şehri, 322 756 nüfuslu, bir metropoldür. Fransa’nın 16. en büyük şehirleri arasında yerini almaktadır. Bati bölgesinin 2. en büyük şehridir. Fransa’nın dünyaca tanin şehirlerinden birisi olmasının nedeni, 24 saat Le Mans turnuvalarının düzenlenmesidir.

24 Saat Le Mans turnuvaları Nedir ? sorusunu cevaplayacak olursak, dünyaca ünlü ralli ve bütün araba markalarının katıldığı Ralli yarısıdır. Yarışlar haftalar südremektedir. 24 saat turnuvaları ismini almasının sebebi, bazı büyük yarışların, aralıksız 24 saat boyunca devam etmesinden ötürüdür. Bu da dünyanın dört bir yanında, yarış meraklılarını Le Mans şehrine toplamaktadır.

Le Mans, şehri gençlerin yoğunlukta olduğu bir metropol olmakla birlikte tarihi bir şehir olması da, yerli ve yabancı turistlerin gezip görmesi gereken yerlerdendir. 24 saat turnuvalarının yani sıra, yıl boyunca ziyaretçilere açık olan 24 saat müzesi, araba koleksiyoncular ini ve eski model araba severleri tatmin edecek şekildedir. gün geçtikçe, turnuvalara katılan bazı araçlar, her sene müzeye eklenmektedir. ünlü pilotlarını kullandıkları araçlar, bu müzede saklanıp sergilenerek, herkesin görmesi sağlanmaktadır.

Le Mans şehrinde ziyaret edilmesi gereken diğer bir müze ise, Yeşil müze adi verilen, evcil ve yabancı kus türlerinin bulunduğu müzelerdir. müzenin tarihi aslında çok eskiye dayanmamada, şimdiye kadar görmediğimiz, 200 tür kus türü vardır. Müze kapılarını 1995 yılında ziyaretçilerine açmıştır. aradan 7 yıl geçtikten sonra, Fransa’nın, doğal müze ödülünü almayı başarmıştır.

Le Mans şehrinde bütün metropollerde olduğu gibi, Türk nüfusu küçük şehirlere nazaran az olup, dağınık olmaktadırlar. her ne kadar Türker’in bu şehir’e geliş tarihi eski olsuda, şehrin her bir ucunda bulunmaktadırlar. Buna nazara, Türk bayramları ve senliklerinde bir araya gelip, Türkiye’deymişçesine her türlü aktiviteler gerçekleştirilmiştir. Henüz bir camii inşaatında bulunmamalarına rağmen, eski bir evi camiye dönüştürerek, kapılarını ibadete açmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir