Emo’lar Hakkında – EMO Dediğimiz

Son 15 yıldır bir şekilde karşılaştığımız kendilerine Emo diyen ve değişik hatta çoğu zaman itici görüntülerle karşımıza çıkan bu gençler kimdir? Ne istiyorlar? Daha eklenecek pek çok soru bulabiliriz sanırım.

Emotional kelimesinin kısaltılmışı olarak Emo olarak anılmak isteyen bu gençlik grubunun kültürümüz içerisinden doğmuş olması bana olanaklı gelmiyor. Eğer durum böyle değilse bir çeşit taklitçilik söz konusudur şeklinde düşünerek bu işin köklerinin ne olduğunu ülkemiz dışında aramaya başladım.

Kültürün kaynağının Amerika olduğunu belirledim. Seksenli yıllarda bir müzik türünü merkezine alarak gelişmeye ve kurallarla çevrilmeye başlayan bir akım olan Emotional Rock ile Punk müziğinin bir çeşit sentezinden oluşan taraftar kitlesinin bir çeşit başkaldırısı üzerine şekillenmiş. Emo’ lar et yemiyorlarmış ve bu sebeple şişman bir Emo’ ya rastlamamız mümkün değil, zira herhangi bir yerinde şişmanlık emareleri gösteren biri hemen grup dışına da itiliyormuş. Başkalarının düşünceleri ve bakış açıları konusunda çok katı bir umursamazlık sergileyen bu grup, piercing ile de özdeşleşmiş durumda. Ağır, koyu ve aykırı renklerdeki makyajlarla farkındalık yaratmak bir Emo için vazgeçilmez bir durummuş.

emo

Öne veya yana yatırılmış koyu renk saçlara sahip olmak ise yine aykırı duruşun bir simgesi olarak Emo’ lar tarafından kullanılması zorunlu bir ayrıntı. Yaşama ve hayatlarına karşı isyan eden Emo’ ların bu isyanının merkezinde iğrenç ve berbat bir yaşama sahip oldukları yatıyor ve kaldırımlar, sokaklar Emo’ ların vakit geçirdiği yegane yerlermiş.

1 yorum

  1. Görkem CAN dedi ki:

    Bu emo denilen olayı siyah giyen ve pis gezen ergenler olarak özetleyebiliriz. Asosyal olmaları da cabası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting