Hamilelikte Sıvı Tüketiminde Dikkatli Olunmalı

Hamilelik döneminde bayanların pek çok konuda olduğu gibi sıvı tüket,iminde de oldukça dikkatli ve özenli hareket etmesi gerekmektedir. Bu noktada bayanların hamilelik döneminde tüketilmesi gereken sıvıların çoğunun içme suyudur. İçme suyu, eğer doğal şişelenmiş doğal kaynak suyu olursa çok daha iyi olmaktadır. Onun dışında musluk suyu kullanılacak ise kaynatılarak içilmesi yine uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

Bazen musluk suyu içerisinde enfeksiyon etkenleri veya ağır metaller bulunabilmesinden dolayı, tercihen doğal olarak şişelenmiş su tercih edilmesi daha ideal olacaktır. Bunun dışında sıvı ihtiyacı meyve suları, ayran, maden suyu ve bir takım bitkisel çaylar ile de giderilebilmektedir.

Ancak bunların belirli miktarlar düzeyinde tüketilmesi gerekmektedir. Meyve suları tercih edilecek ise, meyve sularının taze sıkılmış meyve suyu olmaları gerekmektedir. Taze sıkılmış meyve suyu dışındaki, hazır meyve suları içermekte oldukları fazla miktardaki şeker ve beraberindeki katkı maddeleri nedeni ile tercih edilmemesi daha iyi olmaktadır.

hamilelik

Maden suyunu ise fazla miktarda tüketmek, içerisinde yer almakta olan minerallerin fazla miktarda olması nedeni ile anne adayında, tansiyon çıkması ve ödem oluşmasını kolaylaştırabileceğinden, tüketimi sınırlı olmalıdır. Sıcak içecek çeşitleri arasından sıcak çikolata, salep ve bir takım bitki çayları tüketilebilmektedir. Ancak bitki çayları içinde seçici olmak gerekmektedir. Özellikle rezene ve ıhlamur gibi bir takım bitki çayları tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting