İğne Oyası Yazma Modelleri

İnce iplik ve iğne ile meydana getirilen dantellere iğne oyası denilmektedir. Türk danteli olarak da bilinir. İğne oyası yazma modelleri; bayanlar tarafından her dönemin modasına ayak uydurabilen ve entegre edilebilen modellerdir. İğne oyası modellerinin kullanım alanları ise; giysi süslemelerinde, vitrin takımlarında, yastıklarda, yatak örtülerinde, çarşaflarda, namaz örtülerinde, şallarda, mendillerde, eşarplarda, ev dekorasyonunda kullanımı mevcuttur.

İğne oyası yazma modelleri hazırlarken bazı malzemeler elinizin altında olmalıdır. Bu malzemeler; tığ, iğne, ipek ipliği, pamuk ipliği, sentetik iplik, boncuk ve tatbik edilecek olan yazmadır. İğne üzerinden ipliğin 1 veya 2 defa dolanarak tatbik edilme işlemiyle iğne oyası işlemi başlatılır. İğne oyası her zaman sağdan sola doğru ilerletilir. İlmik atmak ise; yazmanın kenar kısmından bir parmakla tutarak diğer bir parmakla da sıkıştırarak ipliğin kenar kısma kaydırılması ve tatbik edilmesidir. İplik kaydırıldığı yerden iğne aracılığıyla sola doğru alınır ve bir parmak ile tutulur. İğnede takılı olan iplik diğer ele alınır ve soldan sağa doğru iğne altından geçirme işlemi yapılır. Bu işlem tekrar edilir ve böylece düğüm atılmış olur. Yapım aşamasında sıkılığı da elden bırakmamanız gerekiyor. Bu sayede hem kaliteli bir model hem de görsel şıklık elde edilir.

İğne Oyası Yazma Modelleri Nelerdir?

Bazı iğne oyası yazma modelleri şu şekildedir;

·             Fiyonklu iğne oyası

·             Çilekli iğne oyası

·             Çam ağacı iğne oyası

·             Çiçekli iğne oyası

·             Tane oyalar

·             Sıra oyalar

·             Dal oyalar

·             Motif oyalar

·             Kese oyalar

·             Kenar oyalar

·             Ulamalar

·             Saksı oyalar

·             Yemeni oyalar

·             Hotoz oyalar

·             Taç oyalar

İğne Oyası Yazma Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İğne oyası yazma modelleri hazırlarken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. İğne oyası yapılırken kullanılacak olan iğnenin düz ve herhangi bir deformasyon geçirmemiş olması gereklidir. Kullanılacak olan ipin kaliteli olması da işin de kaliteli olması demektir. Atılan her düğüm sıkı olmalıdır böylece işlem devam ederken potluk veya kayma olmaz. Oya her zaman ters tarafından yapılması gereken bir iştir. Tüm bunlar dikkate alındığında başarılı işler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca model seçerek başlangıç yapmanız yararınıza olacaktır. Model belirledikten sonra ip seçimini de kaliteli olarak yapmanız gerekir. Çünkü ip modelin kaliteli olmasına ve görsel şıklığına da katkı sağlayacaktır. Bu sayede istediğiniz görsel şıklığı da kolaylıkla elde edebilirsiniz. Model seçiminde dikkat edilmesi gereken etkenler arasında ise hangi ürünün üzerine yapacağınızdır. Çünkü yapılan bu model her ürünün üzerinde güzel durmayabilir. Bunun için seçiminde kaliteli ürünlerden yapılması gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting