Öğrencilerde Strese Yol Açan Durumlar ve Çözümleri

Posted on

Öğrencilerde stres sorunu çok fazla görülen bir psikolojik sorundur. Öğrencilerin genellikle yoğun eğitim hayatı ve geleceğini belirleyecek olan sınavların ağır yükü öğrencide stres sorununu ortaya çıkartmaktadır. Öğrenciler stres sorununun birçok kaynağı vardır. Bu yüzden de birçok öğrenci yaşamının birçok döneminde strese girebilir.

Öğrencilerde strese yol açan sorunların geneli aile, öğretmen ve arkadaşlık ilişkileridir. Eğitim sürecinde öğrencilerin yakın ilişkileri ve ani ayrılıkları stresin temel sebebidir. Bu yüzden de öğrenciler eğitim hayatları süresince ciddi bir ilişki yaşamamalıdır. Aile içerisinde huzursuzluk ve ailenin okula olan ilgisizliği de çocukta stres sorununu ortaya çıkartabilir. Bu yüzden de ailenin çocuğa olan ilgisi çok önemli olup, aile içerisindeki tartışmaların etkisinin öğrenciye hissettirilmemesi gerekmektedir.

Öğrencilerde stres sorunu çok yönlü olduğundan hem çevresi hem de öğrencinin kendisi hayatın birçok noktasında düşünerek hareket etmelidir. Her zaman üzüntüye veya pişmanlığa sebebiyet verebilecek olaylardan uzak durmalıdırlar. Sınav kaygısı, kötü not korkusu gibi problemler sebebiyle strese giren öğrenciler okulun veya başka bir alanın rehberlik servislerinden yardım alması ve bu korkularını yenmesi gerekmektedir. Stres sizin hayatınızı ciddi manada etkileyecek bir sorundur. Bu yüzden de strese girdiğinizi düşünüyorsanız hemen çözüm bulmaya çalışmalı ve stresten kurtulmaya çalışmalısınızdır.

Kabullenememek stresin kalıcılaşmasına ve bir fobiye dönüşmesine yol açabilir. Bu sebeple de ne kadar erken stresinizi yenmeye çalışırsanız o kadar çabuk sonuç alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir