En İyi 10 FRP Oyunu

Bugün yazımızda şuana kadar oynanmış en iyi FRP oyunlarını inceleyeceğiz. Kesinlikle objektif bir inceleme olacağından emin olabilirsiniz. Peki biraz FRP’den bahsedelim. FRP kısaltması ”Fantastik Rol Yapma” demektir. Hayal gücünüzün alabildiğince oyunlar,karakterler,roller yaratabileceğiniz masaüstü oyunudur. Yani kalem kağıt alınarak bir ”DM” tarafından yönetilerek oynatılan bir oyundur. ”DM” Zindan Ustası olarak da adlandırılabilir. Ortaya çizilmiş büyük bir orta dünya haritasında oynanır. Oyuncular Zindan Ustasının yanına oturur zarlar atılır ve oyun başlar.

*Konuşma Penceresi*

DM:Kapı çalınır,güzel bir kız ”Hey, sen beraber vakit geçirmeye ne dersin” der.

Oyuncu:Kendimi sadece Tanrı’ya adamış bir rahip olmama rağmen sana hayır diyemem.(Teklif’i kabul edebilmek için yüksek bir zar denemesi yapılır)

Zar: 4.2

DM:Rahip kıza inanır odasına davet eder ve kız rahibin bir kese altınını fark ettirmeden çalar. Ayrıca ellerini bağlar. (Rahip diğer etap zar atamaz.)

Herkes kendi karakterinin özelliklerini bir kağıda not alır çünkü oyun tek seferde bitmez. Arkadaşlar arasında anlaşılır bir sonraki toplantıda devam edilir,ayrıca hiç kimse hile yapamaz çünkü Zindan Ustası bütün oyuncuların karakterlerinin özelliklerini ezbere bilir,bazıları ise not alır. Zaten iyi bir FRP oyuncusu hileye karşıdır gerek görmez. Oyunun amacı rol yapmaktır,tabi oyun içinde hileci,sahtekar birini canlandırabilirsiniz ve böyle zor bir rolü canlandırmanız diğer oyuncuların hoşuna gidecektir. Büyücü, savaşçı, okçu, kalkan ustası gibi sınıfları da canlandırabilirsiniz. Hatta bu işi ciddi yapan mekanlarda oynadığınız oyuna göre kıyafetler bile bulunmakta. Belirlediğiniz karakterin ona özgü kıyafetleriyle oyunu sürdürmeniz, inanılmaz eğlenceli dakikaların sizi beklediğine işarettir.

FRP oyun türleri artık bilgisayar oyunlarına monte edilmiş. Bu yüzden incelememiz PC oyunlarına yönelik olacaktır. Hadi gelin listemizin en son sırasında hangi oyun varmış bakalım!

en-iyi-rpg-oyunları

10-Vampire: The Masquerade – Bloodlines

Klasik FRP  mantığında ilerleyen bir oyundur,ilk başta karakterimizi açarız. Kuvvet, çeviklik, zeka gibi özelliklere, karakterimizin sınıfına göre puan dağılımını yaparız. RPG sanılır fakat kesinlikle FRP konusuna girer. Ayrıca yeteri kadar tecrübe puanı topladığımızda yeteneklerimizi,geliştirebilir. Üstün özelliklerimizle ekstra atışlar yapabiliriz. Kılıcını kap ve karanlık yollara düşme zamanı!

9-Baldur’s Gate

Bağımlılık yaratacak kadar güzel bir oyun. İçinde bulunan ırklar o kadar dengeli ayarlanmış ki, insan oyundan kopamıyor. Ayrıca kitapları mevcut olan Baldur’s Gate’i okumak,oynamak kadar eğlenceli olabiliyor.

8-Planescape:Torment

1999 yılında tasarlanan Fantastik Rol Yapma oyunudur. Aslında oyun diyaloglar içinde geçer. Önemli olan oyunun belirlenen hikaye içerisinde gitmesidir. Oyunda eliniz,kolunuz yara bere içinde uyanıyor gizemli bir bulutun sırrını çözmeye uğraşıyorsunuz. Zamanında yarım milyon satan oyunu,oynamak için geç kalmış sayılmazsınız.

7-Arcanum

Sierra adlı firmanın piyasaya sürdüğü oyun ilk günlerden,bu zamana kadar her FRP oyuncusunun dikkatini çekmiştir. Oyun Arcanum adlı bir dünya üzerinde geçiyor. Bir tarafta ağır zırhlarla donatılmış teknoloji güçleri, bi tarafta eski kadim büyüleri uygulayan sihirbazlar.Büyük bir Zeplin’in patlamasıyla kendimizi bu dünyada buluyoruz. Acilen bir taraf seçmemiz gerekiyor.Kadim büyücüler mi yoksa?

6-Diablo I-II

Sakın üzerime atlamayın,biliyorum FRP kategorisinde resmi olarak yer almıyor. Ayrıca diyaloglar oyunun gidişatını etkilemiyor,görevinizi aldıktan sonra koşulsuz tamamlıyorsunuz. MMORPG yanı biraz daha ağır basıyor. Pekala kabul ettim FRP değil ama. Gerek diyaloglarıyla,gerek oyun içi yetenek puanları ile onun da burada yer edinmeye hakkı var.

5-Mount&Blade

Talewords firması tarafından geliştirilen başarılı bir Türk yapımı oyun.Başarılı Türk bir çiftin geliştirdiği bu oyun, karakterimizi açtığımızda, kimsesiz bir şekilde herhangi bir şehirde başlıyoruz. Şehirlerde asillerin verdikleri görevleri tamamlayarak, altın ve itibar kazanabiliyoruz. İlerledikçe bir orduya komutanlık yapabilecek kadar itibar bile kazanabiliriz.Okçularrrr!

4-Heroes of Might and Magic

Caneghem tarafından zekice tasarlanmış sıra tabanlı bir strateji oyunudur.Çok detaylı ırklar ve özellikleri ezberlemek, çok uzun zaman alabilir.Fakat uzun bir süre sizi meşgul edeceğinden emin olabilirsiniz.

3-Fable

Bu oyunda tamamen serbestsiniz. Öyle ki karakteriniz yaşlanıyor,ev satın alabiliyorsunuz,balık tutabiliyorsunuz hatta köpek besleyebiliyorsunuz. Bu kadar serbestliğim içinde gizli kalmış bir çok aktivite olduğuna inanıyorum.

2-Dungeons and Dragons

1974 yılında iki kafadar tarafından piyasaya sürülüp geliştirilen oyun FRP’nin babası sayılabilir. Dünyada en çok oynanan masaüstü oyunu olma unvanına sahip oyunun kitapları oldukça yüksek fiyatlarda satılamaktadır. Öylesine güzel kaplanmışlardır ki,verdiğiniz paranın son kuruşuna kadar değecektir. Kitapların içeriği kuralları ve oynanış taktikleri,hikayelerini barındırmaktadır.

Eğer iyi bir DM bulabilir ve kalabalık bir arkadaş grubuna sahipseniz bu oyunu oynamadan lütfen hayatınıza olduğu gibi devam etmeyin.

1-Ultima-Online

EA Games tarafından 1990’da geliştirilen 2 boyutlu bir FRP oyunudur. Zamanında inanılmaz oyuncu kitlelerine sahip olan Ultima-Online adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Zamanında dünyanın en karmaşık oyunu seçilen Ultima-Online, verdiği keyifle bu karmaşıklığı süre içerisinde keyife dönüştürmektedir. Karakterinize 7 adet yetenek seçip onları geliştirerek sonsuz dünyada ölümüne savaşabilirsiniz.

”Ultima-Online Hayat OFFLİNE”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting