Oyun hamurları iyi sağlıklı bir gelişim

Çocuklarınızın oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, kişisel gelişiminin çok büyük bir kısmını oluşturur. Hayal gücünü, düşünce yapısını, karakter yapısını doğrudan etkileyen bu oyun ve oyuncakların seçiminde ebeveynler çok dikkatli olmalıdır.

Bir çoğumuz çocukluğumuzda oyun hamurları ile oynamışızdır. Kim bilir neler yaptık kendimize o renkli hamurlarla. Kimimiz bir ev yaptı kendine rahat etmek için, kimimiz uçak yaptı sadece uçabilmek için. Ben hep altı vapur olan arabalar yapardım mesela. Denizde de gidebilsin diye.  Ne yazık ki sadece hamurdan ibaret kaldı.

Oyun hamurları da legolar gibi yaratıcılık konusunda çocuklara muazzam derecede katkı sağlar. Nasıl düşündüklerini, yoğun olarak neylerden etkilendiklerini, ne istediklerini, bilinçaltlarını, sevdikleri ve olmasını istediği şeyleri tahmin etmemizde bize yardımcı olur. Aynı zamanda el-göz koordinasyonunu en çok geliştiren oyunlardan birisidir. Yumuşak-sert  büyük-küçük gibi kavramların tanımlanmasında yardımcı olan oyun hamurlarını çocuklarınızla güzel vakit geçirmek için de kullanabilirsiniz. Hem çocuğunuzla keyifli vakit geçirmiş olup yanında olursunuz hem de onun iç dünyasını biraz daha yakından tanırsınız. Bırakın size hamurdan bir ev yapsın yada sizi hamurdan yapsın. Belkide bir dilim pasta  ikram eder. Sizce de keyifli olmaz mı?

Oyun hamurları etrafa saçılıyor diye bir çok ebeveyn bu hamurları çocuğuna hediye etmek istemez fakat bu oyuncağın sağladığı katkılar hiç de küçümsenemez. Oyun hamurları ile küçük bireyimiz sadece tüketen biri değil aynı zamanda üreten bir birey olacaktır. Kendine olan güveni artacaktır. Onun iç dünyasında küçük bir yolculuk yapmak isterseniz bundan daha iyi ve eğlenceli bir yol bulamazsınız.

1 yorum

  1. taner ızgara dedi ki:

    paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting