Türkiye’de MMO

Türkiye’de online oyun denince akla gelen ilk ismin knight online olduğu zamanlar çok geride kaldı. En basitinden web tabanlı tarayıcı oyunu olmasına rağmen Legend Online isimli oyun bile oasisgames ve joygame gibi iki ayrı firma tarafından türkiyede yayınlanıp kalabalık birer oyuncu kitlesi ve yüksek miktarda Legend online elmas satışı yapabiliyor.

Bir kaç sene önce gençlerin gözdesi olan silkroad online, Avrupa karakterlerini oyuna sokmasından ve oyundaki hemen, hemen her itemi silkroad silke bağlamasından sonra popülerliğini kaybederek yerini tamamen Türkçe olarak hayatımıza giren Metin2 isimli oyuna bıraktı. MMO oyuncularının Metin2 ye geçmelerinin sebebi oyunun Türkçe olmasından ziyade oynana bilirliğinin çok yüksek olması ve metin2 ep satın almadan da kolayca level atlanabilmesiydi.

metin2

Daha genç olan oyuncular silkroad ya da metin2 arasında gidip gelirken League of Legends isimli oyunun Türkiye sunucusu açacağı haberi oyun piyasasına bomba gibi düştü. Daha LOL TR sunucusu açılmadan aylarca önce internette oyun hakkında siteler dolusu yazı yayınlandı. Kimisi oynadığı sunucudan memnun olduğunu TR sunucusuna geçmek istemediğini bağırırken, kimisi de kendilerine ait bir sunucunun olmasının oyun içi destek alabilmeleri konusunda büyük ilerleme sağlayacağını savunuyordu. TR sunucusu açıldığında EU WEST gibi yabancı sunucularda oynayan oyuncuların büyük çoğunluğu daha önceki sunucularda yaptıkları LOL RP alış verişlerine bakmaksızın tası tarağı toplayıp TR sunucusuna geçtiler. Esport denince ilk akla gelen Riot Games isimli firmanın yeni bir sunucu açar açmaz bu kadar fazla oyuncu toplaya bilmesi elbette sürpriz olmadı.

Netice itibariyle oyun dünyasında ne kadar MMO olursa olsun League of Legends çoktan hak ettiği birincilik tahtına oturdu ve yakın gelecekte LOL u bu tahtan indirecek bir oyun gözükmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.