PDF Formatı Nasıl Açılır

PDF, Portable Document Format ya da Türkçesi ile taşınabilir dosya formatı anlamına gelir. Bu daha çok belge, e-kitap gibi benzeri türlerde kullanılan bir dosya uzantısıdır. PDF bunun dışında tasarım dosyalarını göndermek ve okumak içinde kullanılır. Piyasa içerisinde ne bilineni ve tanınanı PDF uzantılı dosyaları açan programlardan Acrobat Reader isimli programdır. Bu program Adobe firmasının yapmış olduğu bir programdır. Peki PDF formatı nasıl açılır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Bunun dışında daha farklı programlarda mevcuttur. Misal olarak Foxstream, Ubuntu ya da Linux gibi sistemlerde kullanılmakta olan Document Reader gibi uygulamalar da vardır. Bu uygulamalarda programlar ile aynı işlevi görmektedirler. Ancak en yaygın olarak kullanılmakta olan ve herkesin bildiği olan Acrobat Reader programıdır.

PDF Formatı Nasıl Açılır?
PDF Formatı Nasıl Açılır?

PDF dosyalarını yaratmak için ise Adobe firmasının yapmış olduğu Acrobat uygulaması kullanılmaktadır. Bunun dışında pek çok uygulama PDF çıktısı olarak verme kabiliyetine sahiptir. Misal olarak Word dökümanını bir PDF olarak almak mümkündür. Bu şekilde kullanılabilmekte ve bunun gibi benzeri işlemler için kullanabilmektedir.

PDF Formatı Açma

PDF formatı açma işlemini gerçekleştirmek için öncelikle yardımcı bir program indirmeniz gerekmektedir. Genel olarak PDF açan dosyalar ücretsiz olmaktadır. Bu nedenle PDF formatı epeyce popülerleşmiştir. Özellikle e-bookların artması ile PDF formatının popülerliği en üst düzeye ulaşmıştır. Günümüzde internet üzerinde en çok kullanıma sahip olan bir format türüdür. Kullanıcıların ücretsiz ve rahat bir şekilde kullanabiliyor olması tüm internet dünyası üzerinde bu denli popüler olmasının en büyük kanıtı niteliğinde olduğu pek de yanlış bir seçim olmayacaktır.

Yorum yapın