Pokemon GO Çılgınlığı Dünyayı Esir Aldı

Posted on

Çocukluğumuzun vazgeçilmez çizgi filmi pokemon, oyun olarak karşımıza çıktı. Geçtiğimiz günlerde Avustralya’da ilk olarak sunulan oyun, dünyanın gündemine oturdu. Pokemon GO oyunu milyonlarca insanı etkisi altına alması ile başlayan serüven, ölümlere’de sebebiyet verdi. Peki bu Pokemon GO nedir? Pokemon GO nasıl yüklenir? Pokemon GO nasıl oynanır? Hepsini sizlere açıklayacağız.

Pokemon Go Nedir?

Pokemon GO, Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunudur.

Pokemon GO Nasıl Oynanır?

Gerçek hayatta da oynayabileceğiniz oyun, resmi olarak Türkiye’de indirilmeye sunulma olarak ülkemizde indirilmeye sunulmayan oyun, bazı yamalı APK sürümleri sayesinde ülkemizde de oynanabiliyor. Ancak resmi olmayan bu sürümlerin telefonunuza zarar verebileceğini de unutmamakta fayda var.

Pokemon GO iOs ve Android Platformlarda Oynanabiliyor

Android gereksinimleri ;

İşletim sistemi: Android 4.3 (Jelly Bean) ve üzeri
RAM: 1 GB ve üzeri
İşlemci: 1.0 GHz dualcore ve üzeri
Grafik: Adreno 305 ve üzeri
GPS, WiFi, Mobil Veri

iOS gereksinimleri ;

İşletim sistemi: iOS 6 ve üzeri
İşlemci: 1 GHz Cortex-A8 ve üzeri
RAM: 1 GB ve üzeri
Grafik: PowerVR SGX535 ve üzeri
GPS, WiFi, Mobil Veri

Pokemon GO İndiremedim Ne Yapmalıyım?

Android ; Ayarlar > Güvenlik ekranından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif ettikten sonra buradaki Pokemon GO APK dosyasını indirip cihazlarına kuruyorlar.

iOs; Pokemon GO oyununu ülkesi desteklenmeyen iOS cihazlara yüklemenin şimdilik tek yolu, bölge ve ülke ayarlarını değiştirerek oyunun aktif olduğu ülkelerden biri (ABD, Yeni Zelanda, Avustralya vs.) olarak ayarlamak.

Pokemon GO oyununu oynamanız için hesap açmanız gerekmektedir. Oyunu başlattıktan sonra iki farklı hesap seçeneği sunuluyor. Google ( Gmail ) hesabı ile Pokemon Trainer Club hesabı. İki seçenekten birini seçerek hesabınızı oluşturabilirsiniz. Daha sonra ise erkek ve kadın olarak karakterinizi seçmeniz isteniyor. Karakteri seçtikten sonra ise karakterin görünümünü yani yüz,saç,çanta ve kıyafetlerini kişiselleştirebilirsiniz.

karakter

Oyuna girer girmez sizleri 3 pokemon bekliyor. Çocukluğumuzun vazgeçilmez pokemonları bize oyun başlangıcında alternatif olarak sunulmuş. Charmander, Bulbasaur ve Squirtle başlangıç pokemonu olarak sunuluyor. 3 alternatif pokemonu seçtikten sonra ise açılan kameranız üzerinden seçtiğiniz pokemonu yakalamanız sizden isteniyor. Bunun içinse poke topunu seçtiğiniz pokemon karakterinin üzerine doğru düzgün bir şekilde fırlatıp yakalamanız gerekiyor. ( aman dikkat telefonu fırlatmayın ). Pokemonu yakalamayı başardıktan sonra pokemona ait çeşitli bilgileri (türü, kilosu, boyu vs.) göreceksiniz.

başlangıç

Pokemon Yakalamak Nasıl Oluyor?

Herkesin merak ettiği Pokemon GO oyununda pokemonu nasıl yakalayacağız. Pokemonu yürüyerek, gezerek, yani kısaca mesafe katederek yakalayacaksınız. Yakalamak için önce bulduğunuz pokemona dokunup, açılan ekrandan poke topunu ilgili pokemona fırlatarak isabet ettirmeniz gerekiyor. Pokemonları yakaladığınızda ise karaktere özel Candy ve Stardust kazanacaksınız. Bu kazanç sizin pokemonlarınızı geliştirmeye yarayacak. Size yakın olan pokemonları’da yine sağ alt köşede görebilirsiniz. Buda bizlere uzağa gitmeden pokemon yakalamamızı sağlayacak.

Pokemonları türlerine göre kendi bölgelerinde daha rahat bulabilirsiniz. Su pokemonlarını su üzerinde bulmanız kaçınılmaz iken, çimen türündeki bir pokemonu çimlerin üzerinde bulma şansınız oldukça yüksek. Zaten oyunda bu şekilde bizlere sunulmuş.

Pokestop Nedir?

pokestop

Oyunda Pokestop adı verilen istasyonlar bulunuyor. Peki nedir bu Pokestop? Pokestop istasyonlarda pokemon yumurtaları ve daha fazla pokemon yakalayabilmek için lazım olan poke topları gibi nesnelere erişmeniz mümkün. Fakat şuanda erişim bulunmadoğında Pokestop’lar mavi renk ile gösteriliyor. Erişim sağladıktan sonra mor rengine dönüşecek.

Pokedex Nedir? Pokedex Ne İşe Yarıyor?
pokedox

Pokemon GO oyunun ana ekranında yer alan poke topu simgesi ve bu simgeye tıkladığımızda karşımıza bir menü geliyor. Pokedex adı verilen seçeneğe dokunarak o ana kadar yakalamış olduğunuz tüm pokemonları görme şansına sahipsiniz. Ayrıca detaylarına (kaç gez görüldüğü, kaç kez yakalandığı, kilosu, boyu, türü vs.) da bu sayede ulaşacaksınız.

Önemli Notlar ;

  • Geçtiğimiz gün ekşisözlük yazarı arkadaş Emniyet Müdürlüğünde pokemon var diyerek gitmiş ve gözaltına alınmış. Siz siz olun bu şekilde özel yerlere giderek pokemon aramayın 🙂 Başınıza büyük işler açabilirsiniz.
  • Camiler’de genellikle çıktığı söylenen pokemon bir çok espriyi beraberinde getirdi.
  • Gece pokemon aramaya çalışmayın. ( İngiltere’de bir kişi gece çıktığı pokemon avında az daha vuruluyordu. Aman dikkat! )
  • Olur olmadık yerlerde pokemon aramaya yine asla gitmeyin. ( Geçtiğimiz gün kızın birisi ceset bulmuştu. )

Önemli notlar bu şekilde. Pokemonlarınıza sahip çıkın 🙂 Şimdiden başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir