Psikolojik Rahatsızlıkların Belirtileri

Posted on

Psikolojik rahatsızlıklar beyindeki kimyasalların değişmesi sonucunda kişilerin davranışlarında ve ruh hallerinde ortaya çıkan durumları ifade eder. Uzmanların yıllardır üzerinde çalıştığı bir rahatsızlık olmasına rağmen halen açıklanamayan hastalık çeşitleri bulunmaktadır.

Yaşanan her şeyin depresyona neden olmayacağı bilinmelidir.  Örneğin sahnede bir konuşma yaparken heyecanlanmak ancak daha sonrasında kendini kontrol etmek anlık bir durum olabilir. Buna karşılık kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak, aktivitelerden uzak durmak ve sürekli tek başına kalmak istemek bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Psikolojik rahatsızlıklarda semptomların ne kadar zamandır var olduğu ve bireyin hayatını ne ölçüde etkilediğine bakılır. Umutsuzluk, sürekli bir sinir hali, daha önceden yapılan hobilerden artık zevk alamama gibi durumlar depresyon belirtileri arasında yer alır.

Psikolojinin kötüye gitmesinin sonuçlarından biri de işlevsel bozukluklardır. Banyo yapmak ya da işe gitmek gibi günlük görevleri yerine getirmemek işlevsel açıdan bir sorun olduğunu gösterir.

Bazı durumlarda ise yaşanan olumsuzluklar hayatı çok fazla etkilemez. Kişi strese neden olan hadiselerin üstesinden gelerek yaşamına devam edebilir.

Psikolojik rahatsızlıklarda ortaya çıkan belirtiler kişiden kişiye değişir. Doktorlar genellikle bireylerin anlatımı doğrultusunda sonuca ulaşmaya çalışır. Başvurulan psikolog ya da psikiyatrist öncelikle bireye nasıl hissettiğini, çevresiyle olan ilişkisini, geçmişte onu ne tür olayların rahatsız ettiğini ve gelecekte ne yapmak istediğini sorabilir. Aldığı cevaplar doğrultusunda bazı psikolojik testleri uygulayabilir. Tedavi süreci bireyin durumuna bağlıdır. Bazen kısa bir zamanda sonuca ulaşılırken, bazen uzun bir terapiye başlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir