Ramazanda Bursa Yemekleri

Posted on
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte haber sitelerinde birbirinden değişik ymek tarifleri ve yöresel yemekler paylaşılıyor. Hürriyet sitesini gezerken Bursa yemekleriyle ilgili güzel bilgilere rastladım. Blog takipçilerimle paylaşmak istiyorum. Şimdiden herkese hayırlı iftarlar!
Bursa denilince akla gelen lezzetler arasında İskender kebap, İnegöl köfte, Kemalpaşa tatlısı ve Fukara keşkülü yer alıyor. Ramazan ayına özgü olmasa da her daim iftar sofralarını süsleyen bu yemekler, yörenin vazgeçilmezleri listesinde bulunuyor.

İnegöl köftesinin sırrı, kaburga etlerinden çekilen kıymanın karışımında gizli. Yüzde 80 dana, yüzde 20 kuzu veya koyun etinden oluşan İnegöl köftesinin lezzetinde, mangal ateşinde pişmesi de önemli bir rol oynuyor. Etin tadını bastırmaması amacıyla baharat kullanılmayan köftede, tuz ve soğanla birlikte, eti sıkılaştırması için az miktarda karbonat kullanılıyor.
Dünyaca ünlü İskender kebap ise Bursa’da iftar sofralarının baş tacı. Ateş önünde yavaş yavaş pişen dönerin bıçakla yukarıdan aşağıya doğru ince bir şekilde kesilmesiyle başlayan İskender yapımı, ince dilimler halinde doğranmış pidelerin ızgarada tavlanmasıyla devam eder.
bursa-yemek
Kebap ustaların pidelerin koyulacağı tabakların sıcak olmasına dikkat ederken, bu nedenle tabakları ızgaranın üzerinde ısıtır. Pidelerin tabağa konulmasıyla üzerine sos gezdirilir. Çok hızlı bir şekilde pidelerin üstü dönerle kaplanır. Bu arada ocakta pişen tereyağı da kebabın üzerinde gezdirilir. Bütün işlemlerin aynı zamanda yapılması kebabın soğumasını engellerken, lezzetine de ayrı bir tat katar
Bursa’nın ünü Türkiye sınırlarını aşan iftar menülerinin olmazsa olmazları Kemalpaşa tatlısı, Mustafakemalpaşa’ya özgü tuzsuz kelle peyniri ile irmik karışımı hamurdan yapılıyor. Kendine özgü şekliyle fırınlanan hamurlar, çifte kavrulmuş olarak sunuluyor. Hazır tatlı deyip geçseniz de Kemalpaşa tatlısının kıvamını tutturmak her yiğidin harcı değil. Kaynatılan şerbete tatlılar eklendikten sonra yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişiriliyor. Daha sonra tatlılar geniş bir kaba alındıktan sonra soğumaya bırakılıyor. Genellikle kaymak veya kremşanti ile servis edilen tatlı ağızlarda farklı bir tat bırakıyor.
Bursa’nın Osmanlı’ya başkentlik yaptığı yıllarda ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan “fukara keşkülü” hala sofralarda yerini alıyor.
Fukara keşkülü, doyurucu olması ve insanı tok tutması nedeniyle Kanuni Sultan Süleyman’ın padişah olduğu dönemde fakirlere dağıtılan yüksek kalorili sütlü bir tatlı.
Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan tatlının hikâyesi şöyle: “Adalete ve halkın huzuruna çok önem veren Osmanlı kadıları ve dervişleri, belirli zamanlarda halkın içine karışır ve dilencilik yaparlarmış. Topladıkları para da bu keşkül adı verilen özel kaplarda birikirmiş. Bu şekilde halkın durumunu görür, sıkıntılarını anlarlarmış. Keşküllerdeki toplanan paralar da imaretlere verilir, fakir halka aş olarak dağıtılırmış. Yapılan tatlının bu kaplarda dağıtılması, adının bu şekilde anılmasına neden olmuş.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir