Saç dökülmesine karşı tedavi

Posted on

Saç dökülmesi günümüzde hem erkek hem de kadınlarda sıkça görülen ve psikososyal sorunlar açan bir problemdir. En belirgin saç dökülme nedeni ise androgenetik alopesidir. Hormonal kaynaklı bir saç dökülmesi şeklidir. Ayrıca az sayıda da olsa kadınlarda çocuk doğurma, emzirme ve psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir diğer saç dökülmesi tipi de telogen effluvium’ dur. Kendiliğinden geçer fakat bu süre zarfında saçta ciddi seyrelme olur.

Saçları doğal yöntemlerle beslemenin yolları;

  • Saç diplerine her gün 3 dakika masaj uygulayın.
  • Yarım kahve fincanı soya yağı, iki çorba kaşığı deniz tuzu ve bir tatlı kaşığı elma sirkesini benmari usulü ısıtın. Karışımı saç diplerine boyar gibi sürün ve masaj yapın. Sonra streç filmle sarıp 2 saat bekletin.
  • Sıcak zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını karıştırıp macun haline getirin. Bu karışımı banyodan önce 15 dk saçınıza uygulayın.
  • Soyulmuş yarım avokadoyu iyice ezin. 2 adet bıldırcın yumurtası, 1 çorba kaşığı susamyağı koyup karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize sürün. 2 saat bekletin. Bunu haftada 1 tekrarlayın.
  • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı, 1keten tohumu, 2 tatlı kaşığı biberiye yağı, 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı pul biber i karıştırıp banyodan yarım saat önce saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Yarım saat sonra ılık suyla yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir