Adaçayının İnsan Vücuduna Faydaları

Adaçayı genel olarak ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında, ılıman iklimde doğal koşullarda yetişmekte olan bir bitki türüdür. Ülkemizde adaçayının doksan kadar bir çeşidine rastlamak mümkündür. Aslında adaçayının asıl kökeni ve yetişme alanı Balkanlar ve Ortadoğu Asya’dır. Adaçayı haziran, mayıs ayı gibi toplama işlemi gerçekleştirilir.

Çiçekleri beyazımsı ve pembemsi renklerde olmaktadır. Ayrıca adaçayı çok hoş kokulu bir bitki türüdür. Adaçayı eski dönemlerden günümüze kadar pek çok konuda şifa kaynağı olarak gelmiştir ve günümüzde de bu alanlarda büyük bir şifa kaynağı olarak bilinen bir bitki çeşididir.

Genel olarak gribal enfeksiyonlarda, nezle, bronşit gibi durumlarda, boğaz iltihabı, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı gibi sağlık sorunlarında sık sık insanların genel olarak kullanmakta olduğu bir bitki türüdür. Adaçayı gargara şekilde kullanılabilmekte, adaçayından elde edilmiş olan uçucu yağlardan faydalanabilmekte, adaçayından elde edilen bitki özleri ile tüketilebilmektedir.

Bunlar şu anda kullanılmakta olan kansorejen ile ilgili bitkisel ilaçların içeriğinde bitki özü olarak bulunmaktadır. Özellikle dünya genelinde yapılmakta olan araştırmalara göre adaçayı kansorejen etkileri yok edici niteliğe sahip bir antioksidandır ve hücre yenileyici özelliği çok yüksektir. Özellikle alzheimer hastalarında beyinde unutkanlığa sebep olan hücrelerin yok olmasına sebep olmakta ve tamamen beyin hücrelerini yenilemektedir. Unutkanlık için özellikle ekstratları uzmanlar tarafından insanlara tavsiye edilmektedir. Adaçayı gün içerisinde en fazla bir veya iki defa içilmesi gereken bir bitkidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting