Ağız ve Diş Sağlığı

Diş ve ağız bakımı düzenli olarak yapılmadığında, diş etinde ve ağız boşluğunda damak hastalıklarının ya da diğer enfeksiyonların oluşma ihtimali büyük ölçüde artmaktadır. Bölgede oluşan enfeksiyonlar kan şekeri miktarını yükseltebilir.  Bu durumda diş etlerindeki ve ağız boşluğundaki enfeksiyonun tedavisi uzayabilmektedir. Eğer damak, diş eti vb. enfeksiyonların ilk belirtilerini ve dişlere bilinçli bakım yapmayı öğrenirseniz, kendinizi bu enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz.

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti hastalıkları enfeksiyonlardan meydana gelirler. Bu enfeksiyonlar dişle dişeti arasında yapışkanlı perde şeklinde bakterilerden oluşur ve diş plağı olarak adlandırılır. Bu tabakayı dişleri fırça ve diğer diş bakım ürünleri ile temizlerken yok etmek gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon dolu tabaka zamanla diş taşına dönüşür. Kısa bir süre sonra diş eti ve diş taşı ile kaplanır, kızarır, burkulur ve şişer.  Bu durumda dişlerin çok hassas fırçalanması bile diş etlerinde neden olabilir. Bu ise artık kronik bir diş eti iltihabıdır. Bu hastalığı görmezden gelmek ve tedavisini ertelemek diş eti hastalıklarını daha da ağır bir hale getirebilir.

Ağırlaşan diş eti hastalıkları diş etinin dişten ayrılması ile sonuçlanır. Dişin kökleri açılır ve kişi dişlerinin uzadığı hissine kapılır. Dişlerle diş eti arasında çukurlar oluşur. Bu çukurlar bakteri ve irinle dolu olup asıl enfeksiyonun kaynağı haline gelir. Buna periodontitis denir.

diş-beyazlatma

Periodontitis çene kemiklerine zarar verir ve bütünlüğünü bozabilir. Dişler bir süre sonra sallanmaya başlar. Bunu ağzımızı sıkı bir şekilde kapatıp dişlerinizi birbirine bastırdığınızda kolayca fark edebilirsiniz. Fazla sallanan dişler, kendi kendine düşer veya çekilmek mecburiyetinde kalınır. Diş etinin hastalıklarının ilk belirtilerini bilmeniz, sonraki komplikasyonlardan sizi korumuş olur.

Diş eti hastalıklarının belirtileri

• Diş etinin kızarması

• şişmiş ve ağrılı diş eti

• Dişleri fırçalarken diş etinde kanama meydana gelmesi

• Diş eti sıkıldığında diş eti ve dişlerin arasından irin çıkması

• Ağızdan kötü kokunun gelmesi

• Dişlerin sallanması ve aralarının açılması

• Yumulu ağızda dişlerin konumunun değişmesi

Eğer bu belirtilerden herhangi birini gözlemlediyseniz, mutlaka diş hekimine başvurun.

Dişetinin diğer hastalıkları

Ağız boşluğundaki enfeksiyonları tamamen kendi imkanlarınızla yok etmeniz mümkün değildir. Göremediğiniz yerler diş hekimi muayenesi sırasında tespit edilir. Ebeveyn mantar veya bakteri olabilir. Ağız boşluğunun enfeksiyonlarının ilk belirtilerini tanımanız çok önemlidir.

Ağız boşluğu enfeksiyonlarının belirtileri

• Diş çevresi dokusunun, diş etinin veya diğer alanın şişmesi

• Diş çevresindeki dokuda, diş etinde veya ağızda diğer alanda irinin olması

• Ağız boşluğunda beyazımsı veya kırmızı köpüğün oluşması

• Ağız boşluğunda veya yüz boşluklarında ara vermeyen ağrı

• Dişte siyah lekenin meydana gelmesi

• Soğuk, tatlı veya sıcağın etkisinden dişlerin aşırı derecede sızlaması

• Yemekleri çiğnemenin zorlaşması

Dişleri nasıl korunur?

Kan şekeri miktarının düzenli olması çok önemlidir. Eğer kanda glikoz miktarı düzenli seviyede ise, diş eti enfeksiyonlarının oluşma ihtimali gözle görülür derecede düşmüş olur.

Dişlerinizi düzenli olarak temizleyin. En azından gün içerisinde 2 defa, içinde flor olan diş macunu ile temizleyin. Ayrıca her yemekten sonra dişleri fırçalamak bir ömür sağlıklı dişlerin temelidir. Fakat dişleri çok sert bir şekilde fırçalamak yanlıştır. Bu durumda diş etine zarar verebilirsiniz. Sallanan dişler için özel yumuşak diş fırçaları kullanmak gerekir.

Günde en az bir kez dişlerinizi diş ipi ile temizleyin. Eğer diş ipi ile temizlemekten hoşlanmıyorsanız, dişlerinizin arasını ince telli diş fırçası ile temizlemeye çalışın. Diş ipi ile dişlerin temizlenmesi sırasında plak ve gıda kalıntılarını da temizlemiş olursunuz. Yine diş fırçasını da diş araları ve arkalarında kullanırsanız, gıda kalıntıları ve plakların birikmesini engellemiş olursunuz.

Diş doktoruna düzenli olarak muayene olun. Diş hekimi veya ağız sağlığı alanında herhangi bir uzmana her 6 ayda bir muayene olmalı ve dişlerinizin rutin bakımını, temizliğini yaptırmalısınız. Bu prosedür diş hastalıkları ve diş taşından korunmayı sağlayacaktır. Doktorunuz en az 2 yılda bir kez diş röntgeni şeklini çekip, kemik hasarının olup olmadığını öğrenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting