Erken Yaşlanmayı Önlemek için İpuçları

Stres birçok hastalığa neden olduğu gibi ciltte de hasarların oluşmasına yol açmaktadır. Yaşam tarzı, yaşanan zorluklar, stres, sinirlilik gibi birçok problemin görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır.

Stresin cilde etkisi

Neredeyse 2 bin kadar cilt hastalığının yaklaşık olarak yarısı strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Stres, adrenalin salgısının artmasına neden olmaktadır. Adrenalinin beraberinde stres hormonu da yükselmektedir. Bu olumsuzluklar deride hücre ölümüne yol açarak derinin yenilenmesini ağırlaştırmakta ve derinin beslenebilmesini engellemektedir.

Kişilerin maruz kaldığı akut stres nedenine bağlı olarak saç dökülmesi ortaya çıkabilmektedir. Stres eğer sürekli devam ediyorsa saçlarda dökülme uzun zaman devam etmektedir. Aynı zamanda saçlarda oluşan beyazlar ve beyazlaşmanın hızı yine strese bağlı olarak yaşanabilmektedir.

erken-yaşlanmayı-önlemek

Stres ciltte kırışıklığın oluşmasında da etkili bir faktördür. Sürekli gerginlik erken yaşlarda yaşlanmada en önemli etkenlerdendir. Erken yaşlanmayı önlemek için ruh sağlığının korunması şarttır. Ruh sağlığı düzgün olan bir kişinin vücudunda bütün organları düzenli çalışır. Mutluluk hormonunun üretimi kişinin daha aktif, dirençli, tüm hastalıklara karşı güçlü olmasına ve yaşlanma eğiliminde azalmaya neden olur. Sürekli agrasif ve yoğun stres yaşayan kişilerin deri yaşı mutlu kişilere oranla daha yıpranmış, mat ve kuru olabilmektedir. Ayrıca stres ile beraber sigara kullanımı cildin daha hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olarak kişi olduğu yaşından daha yaşlı görünebiliyor.

Erken yaşlanmayı önlemek için stresten kaçınmak, sigara tüketmemek ve doğru beslenmek mutlaka şarttır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting