Eşin Sigortasından Yararlanmak

SSK, BAĞ – KUR kapsamında çalışan bireylerin aynı zamanda eşlerinin de çalışan sigortadan yararlanmaları söz konusudur. Bu bağlamda bir genelleme yapılacak olur ise; bir hane içerisinde sigortalı çalışan ana – baba var ise; çocuklar ve eşler birbirlerinin sigortalarından yararlanabilir. Fakat; eşlerin birbirlerinin sigortasından yararlanması için bir aktivasyonun yapılması gerekir. Şöyle ki; SGK sisteminden bakabileceğiniz bir şeydir ki eşinizin sigortasına müstahak olup olmadığınızı görebilirsiniz. Ve gördüğünüz anda müstahak değil iseniz SGK’ ya gitmeniz ve aktivasyon işleminizi yaptırmanız gerekir.

Eş Sigortasından Yararlanmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eşlerin birbirlerinin sigortasından yararlanabilmeleri açısından gerekli kılınmış evrakları şöylece sayalım;

  • TC kimlik kartınızı alın ve sonrasında gerekli kuruma başvurun. Bunun dışında yapmanız gereken yahut da hazırlamanız gereken farklı bir durumun varlığı söz konusu değildir. Bu durumda; SGK tescil servisine başvurmanız gerekir. Sonrasında eşinizin sigortasından yararlanmanız için herhangi bir engel söz konusu olmaz.

Sigortalı Eşin Durumu Nedir?

Bir eşin diğer eşsin sigortasından yararlanması için mutlaka çalışmıyor yahut da herhangi bir çalışan sigortasına sahip olmuyor olması gerekir. Bunun haricinde herhangi bir durum sigortalı eşin sigortasına dahil olmaya engel teşkil etmez.

sifresiz_ssk_sorgulama

Yabancı Eşlerin Sağlık Hizmeti Durumu 

Bir eşin yabancı diğer eşin ise TC vatandaşı olması durumu söz konusu ise; mutlaka SGK il müdürlüklerine yahut da SGK tescil müdürlüklerine başvurmak gerekir. Bu tek başına elbette ki yeterli görülmez. Bunun haricinde yabancı uyruklu eşin de tıplı her iki tarafın TC vatandaşı olduğu durumdaki gibi herhangi bir başka sigortalı duruma dahil olmaması gerekir. Sonrasında yapılması gereken ise;

  • Kişilerin ikamet teskerelerini gerekli kuruma sunmaları gerekir.
  • Bunun yanında herhangi bir yabancı ülkenin sağlık hizmetinden yararlanmadıklarına dahil tescilli taahhütname getirmeleri gerekir.
  • Sonuncu olarak ise yabancı uyruklu vatandaşlara verilmiş olan TC kimlik numaralarının ilgili kuruma sunulması gerekir.

Tüm bu aşamaların doğru ve gereken şekilde tamamlanmasının ardından yabancı uyruklu vatandaşın eşinin sağlık şartlarından yararlanabilmesi söz konusu olur. Ve bunun sonunda başka bir duruma gerek kalmaz. Fakat unutmamak gerekir ki; yabancı uyruklu eşin herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmaya başlaması yahut da bu konu dahilinde farklı bir ülkeden yardım alması durumu bozar.

E – Devlet Sistemi Üzerinden Aktivasyon Yapılır Mı?

Eşlerin birbirlerinin sigortalarından yararlanabilmeleri adına gereken aktivasyon işlemini e – devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmek söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting