Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Spor her yaşta insan için sağlıklı yaşamın sırrıdır. Dinç ve sağlıklı olan insanlar bunu spora borçludur. Daha geç yaşlanmanıza neden olur. 7den 70 e herkese ilaç gibi gelen spor hamileler içinde olmazsa olmazıdır. Hamilelikte spor hem anne adayı için hem de bebek için çok yararlıdır. Anne adayı egzersizlerle kendini daha zinde hisseder. Hamilelik döneminde artan kilolar nedeniyle ve psikolojik ruh hali kadınlarda strese neden olur. Hamileler için stres zararlıdır. Hamilelikte stresi yenmenin yolu spordur. Çünkü spor önemli psikolojik destek aracıdır. Stressiz hamilelik geçiren annelerin çocukları daha sağlıklı olur.

Anne adayının hamilelik sürecinde doktor kontrolü altında egzersiz yapması önerilir. Hamilelikte egzersizin en önemli kuralı düzenli yapılmasıdır. Hem sporla hamilelikte orantılı kilo almanıza neden olur. Hareketler yavaş olmalıdır. Anne adayını yormamalıdır. Anne adayını yoracak şekilde olursa hem anneye hem de bebeğe zararı olur. Bu kadının düşük yapmasına bile neden olabilir.

ebru-salli-egzersiz

Hareketleri bilinçli yapmalıdır. Hareketleri yaparken zorlanmamalıdır. Egzersizlere hafif tempolu yürüyüşlerle başlanabilir. Kol çevirme hareketleri, omuz ve boyun çevirme gibi hareket yapılabilir. Nefes alıp vermeyi ritimli bir şekilde yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting