Mevsimsel Hastalıklar Nezle

Nezle burun akıntısı ile başlayan giderek boğaz ağrısına sebep olan veya boğaz ağrısı ile başlayarak burun akıntısı ile devam eden belirtilere sahip bir üst solunum yolları rahatsızlığıdır. Grip ile benzer etkiler göstermesine rağmen nezle süresince yaşanan etkiler griptekinden çok daha hafif olmaktadır. Grip hastalığında burun akıntısı ve boğaz ağrısının dışında başka etkilerde ve başka bölgelerde ortaya çıkan ağrılar vardır.

Belirtilerinin benzemesi sebebiyle grip ile nezle birbiriyle karıştırılan rahatsızlıklardır. Mevsimsel nezle hastalıklarında genel olarak burun akıntısı ve ilerleyen dönemde ortaya çıkabilen boğaz ağrısı dışında başka bir belirti yoktur, özellikle nezle hastalıklarında ateş görülmez. Burun akıntısı ve boğaz ağrısına eşlik eden ateş genelde gribal bir enfeksiyonu işaret eder.

Nezle genel olarak bir uzmana başvurmayı gerektirmeyen hafif etkilerle belirli bir süre sıkıntı yaratan rahatsızlık türüdür. Açık renkli burun akıntısı ve bazı durumlarda ortaya çıkabilen hafif şiddetteki boğaz ağrılarına sebep olur. Bu belirtilere eşlik eden ateşin ortaya çıkması veya burun akıntısının koyu kıvamlı ve farklı renklerde olması, şikayetlerin bir haftayı aşan bir süreye yayılması durumunda nezle dışında bir rahatsızlıktan şüphelenilmesi ve bir uzmana başvurulması gerekir.

Bağışıklık sisteminin çeşitli nedenlerle zayıfladığı anlarda ve mevsim geçişleri sırasında bakteriler sebebiyle ortaya çıkan nezlenin tedavisi genel olarak istirahat etme, bağışıklık sisteminin neden zayıfladığının tespit edilmesi halinde, bu zayıflamanın nedenlerini ortadan kaldırma, bazı ağrı kesiciler, boğaz ağrısı varsa buna yönelik pastiller ve burun akıntısına karşı kullanılabilen burun damlaları ile burun kanallarının açık tutulması ve vitamin desteği ile tedavi edilmektedir.

Nezle yedi günlük bir süreç içerisinde bağışıklık sisteminin karşı koymasıyla ortadan kalkan bir rahatsızlık türüdür. Bu süreyi aşan rahatsızlıklarda başka türlü bir üst solunum yolu rahatsızlığından şüphelenilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting