Nodül Nasıl Bir Hastalıktır

Aslına nodülün kelime anlamı düğümdür. Yani bir düğüm nasıl bir yumak içerisinde kişinin eline geliyorsa bazı organların içerisinde de konu itibari ile de tiroitte de oluşmaktadır. Tiroit bezinin içerisinde bu tür düğümler ele gelebilmektedir. Bu düğümlerin özellikleri, nodüllerin özellikleri, kendi bulundukları organın içerisinde bir şişlik ve ele gelen bir sertlik olarak kendilerini belli etmeleridir.

Bu nodüllerin içerisinde sıvı olabilir, hormon birikintileri olabilir, iyi huylu tümör hücreleri olabilir, kötü huylu tümör hücreleri olabilir bunları sadece dışarıdan el yardımı ile muayene ederek bunların hangisi olduğunu karar vermek kolay değil ve ciddi bir yanılma payı olabilmektedir. Ultrasanografi yapılır, burada çıkan sonuç doğrultusunda özelliklerine göre iyi veya kötü olma olasılıkları değerlendirilir veya ctgrafi yapılır.

Ctgrafide de bunların soğuk veya sıcak olduğu ortaya çıkar. Soğuk olanlar çalışmayan bölgelerdir, sıcak olduğu zaman içerisi hücre doludur ve bu hücreler hem iyi huyludur hem iyi huyludur hemde yapmaları gerekenden daha fazla bir tiroit hormonu üretiyor anlamına gelmektedir.

Soğuk denildiği zaman kanserler bu soğuk olanlarından çıkmaktadır ama her soğuk nodül kanser değildir. Sıcak nodüllerin içerisinde kanser ihtimali neredeye birkaç binde bir gibi çok nadir bir ihtimaldir. Bu yüzden yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkan sonuç sıcak olduğu takdirde hekimler insanlara ilave bir tedavi, özellikle bir iğne biyopsisi önermemekte ve kaçınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting