Prostat nasıl bir organdır, işlevleri nelerdir?

Prostat, erkeklerde bulunan genital organlardan bir tanesidir ve idrar keseksinin altında bulunmaktadır. İdrarı taşıyan kanal prostat kesesinin ortasından geçmektedir. Ayrıca sperm kanalı da prostat bezinin oryasından geçmektedir. Spermlerin bir bölümünü prostatlardan salgılanan sıvılar oluşturmaktadır. Salgılanan bu sıvının kandaki değerlerinin yükselmesi ile prostat kanseri ortaya çıkar.
Erkeklerde yaş arttıkça Prostat bezleri büyüyebilir ve idrar kanalını tıkayabilir. Bu durum idrar yapmada erkeklerin zorluk çekmelerine sebep olmaktadır. Bu noktadan sonra erken teşhis önemlidir. Aksi Halde prostat kanserine yol açabilir.

Prostat kanseri nedir?

Prostat kanseri, prostat kesesini oluşturan hücrelerden çıkan sıvıların kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır. Dünyada erkeklerde en fazla görülen erkek hastalığıdır.

Prostat kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Prostat kanserinde risk faktörleri, yaşlı olmak ve siyah ırktan olmaktır. Yaş ilerledikçe bu riskte artmaktadır bunun sebebi, prostat kanserinin yaşlılarda daha çok görülmesidir. Aynı zamanda yakın akrabalarında Prostatit olanlarda Prostata kanserinin olması daha mümkündür.

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat kanserine erken zamanda teşhis koymak çok zordur bunun nedeni erken evredeki prostatın belirti vermemesidir. Ancak aşağıdaki belirtileri fark ettiğiniz anda mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

• Sık idrara çıkma (özellikle geceleri)
• İdrar yaparken zorlanma
• İnce ve kesintili idrar yapma
• İdrar yaparken acı veya ağrı duyma
• İdrarda kan görme
• Sırt, kalça ve bel ağrısı

Daha Fazla Bilgi için : prostatturkiye.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting