Ramazandan Sonra Kilo Almamak İçin Beslenme

Herkesin sorunudur bu kilolar. Ah şu kilolar kilolar. Biri kilo almak ister biri kilo vermek için ölümü bile göze alır.

 

Her ramazan ayında şu kilo sorunları ile karşı karşıya kalırız. Hele şu hanımlarımız yok mu 🙂 . Her seferinde ah şu kadar kilo versem ah şu kadar yesem de kilo almasam. Biraz araştırma yaptımda Mersin Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni Ümit Hışır güzel bi açıklama yapmış onu aynen aktarayım sizlere.

 

Ramazan öncesiyle aynı şekilde besleniyor olunsa bile metabolizmanın yavaşladığı için aynı besinlerle alınan enerjinin vücuda fazla geleceğine dikkat çeken Hışır, “Bu amaçla ilk hedef metabolizmayı yeniden düzenlemek veya en azından eski haline getirmektir. Metabolizmayı hızlandırmanın en önemli iki yolundan birincisi, öğün sıklığını artırmaktır. Gün içinde 5-6 öğün şeklinde her 3 saatte bir meyve- ayran gibi ara öğünler koyarak beslenmek, hem kan şekerinin düzenli olmasını sağlar hem de ana öğünlerde fazla miktarda besin tüketimini önler. Metabolizmayı hızlandırmanın ikinci yolu ise egzersiz yapmaktır. Günde 45 dakika orta tempoda yürüyüş yeterli olacaktır.”dedi.
Oruçluyken boş kalmaya alışkın olan mideye normalde alışkın olduğu miktarlardan fazla yemek yiyerek yüklenildiğinde, sindirimin zorlaşacağını belirten Hışır, bunun da midede ağırlık, ekşime, yanma, bulantı gibi sorunlara yol açacağını kaydetti.

Hışır, şu tavsiyelerde bulundu: “Bayram sofrasında sadece yiyebileceğimiz kadar yemek bulundurursak, hem vücudumuza boş yere yükleme yapmamış oluruz hem de sağlığımızı korumuş oluruz. Bayramda nefsimize hakim olmayı bilmeli. Vücuda boş enerji veren çikolata ve tatlılardan fazla yememeliyiz. Yağlı olan çikolatanın ve sindirimi zor olan hamur tatlılarının fazla tüketilmesi, mide bozulmasına, kusmaya ve ishale neden olabilir. İkram amaçlı sunulan her tatlıyı kabul etmeyerek, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek yine sağlıklı birer seçim olacaktır.”

 

Üstad bunu diyor. Millet kilo vermek ister ben ise kilo almak. Yok mu dur bi çaresi. Bende kilo almak istiyoruuuuum 🙂 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting