Sigara Yaşlanmayı Hızlandırıyor

Sigara vücutta birçok hastalığı tetiklediği gibi ciltte de olumsuzluklara yol açmaktadır. Bilim adamlarının araştırmalarına göre, sigaranın içeriğinde bulunan ‘’nornikotin’’ olarak tanımlanan madde diyabet, kanser gibi hastalıkları tetiklediği gibi cildin erken yaşlanmasına da neden olmaktadır.

Sigara ile vücuda alınan nikotin vücutta bölünerek nornikotin oluşmakta ve proteinler ile etkileşim yaşanarak proteinlerin tam olarak görevlerini gerçekleştirmesine engel olmaktadır.

Cilt iki nedenden dolayı yaşlanmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi genetik yaşlanma diğeri ise çevresel faktörlere bağlı gerçekleşen yaşlanmadır.

sigaraya-son

Genetik olarak gerçekleşen yaşlanmayı engellemek için herhangi bir tedavi ya da önlem söz konusu değildir. Genetik yaşlanma kişiden kişiye farklılık göstermekte ve cildin yapısına bağlı olarak devam etmektedir.

Yaşlanmaya neden olan çevresel faktörler;

  • Sigara tüketimi
  • Dengesiz, düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları
  • Stres ve gerginlik
  • Güneş ışınları
  • Hava kirliliği
  • Kimyasal maddelere maruz kalma

Yukarıda sayılan faktörler cildin erken yaşlanmasına neden olan en önemli faktörlerdendir.

Sigara tüketen bir kişinin cildi içmeyenlere oranla daha fazla kırışmaktadır. Ayrıca sigara cildin matlaşmasına ve soluk görünmesine neden olmaktadır. Sigaranın içeriğinde barındırdığı maddeler dokularda vücuda destek amaçlı bulunan maddelere hasar vererek cildin yaşlanmasına ve mat bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır. Cilt sağlığını korumak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen kişilerin sigarayı bırakmaları ve kaliteli bir yaşam tarzı seçmeleri gerekmektedir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting