Sigarayı Bırakın Nikotin İsteğini Bastırmanın Yolları

Kişinin sigarayı bırakma sürecince aslında en zorlu kısım vücudun nikotin ihtiyacı ile uğraştığı ve başa çıkmaya çalıştığı dönemdir. Bu süreç genelde yoğun olarak ilk üç gün boyunca sürmektedir. Nikotin bağımlılığı konusunda ilk üç günü zararsız bir şekilde atlatmak oldukça önemlidir.

Aslında günümüzde bunun için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Fakat uzmanların bu konudaki önerisi ve düşüncesi, bir insanın her zaman kafasında bu işi gerçekten bitirirse, gerçekten sigarayı bırakmaya karar verdi ise, nikotin bağımlılığı ile başa çıkması daha kolaydır.

Nikotin ihtiyacını bir şekilde bastırabilmektedir. Ancak bazı kişilerde bunun çok kolay olmadığı görülmektedir. Bu gibi durumlarda nikotin bantları, nikotin sakızı gibi bazı yan destekler kullanılabilmektedir. Tabii bunların kullanımı sırasında oldukça çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira aşırı kullanımı da zararlı olabilir. Bu vücudun nikotin isteğine karşı vücudu biraz kandırmak gibi düşünülebilir.

Sigara içerisinde binlerce zararlı maddenin olduğu aslında bilinmektedir. Bunun içerisinde kişi üzerinde bağımlılık yapan sadece nikotindir. Kişinin sigarayı bırakmasının engelleyen şeylerin başında nikotin gelmektedir. Buda ilk üç gün için çok sıkıntılı bir dönemdir. Bu dönem içerisinde insanlara özellikle sigara ile eşleştirdikleri yiyecek ve içecekleri tüketmemeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Çünkü vücudun sigarayı hatırlayacak şekilde uyarılması gerçekleştirmektedir. Bu sebeple sigara ile ilişkilendirilen özellikle çay, kahve gibi içecek ve yiyecekleri tüketmemek sigarayı bırakmak isteyen kişiler için en doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.