Ter Kokusunun Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Terleme bedenin fazla ısınmasını engelleyen bir mekanizma sistemidir. Çok fazla terleyen ve sürekli insanlar ile iç içe olan kişiler ter kokusuna karşı önlem almaz ise çevresindeki kişilerinde büyük ölçüde rahatsız olmasına neden olabilir. Ayrıca ter kokusu kişinin toplumdan uzaklaşmasına neden olabilen bir faktördür.

Ter kokusu sadece sıcak havalarda değil soğuk havalarda da karşılaşılan bir sorundur. Ter kokusu daha çok kapalı mekanlarda kendini belli eden ve kişiye son derece rahtsızlık veren bir cilt problemidir. Koltuk altında daha çok oluşan terleme için ilk olarak nedeni araştırmak ve o yönde tedavi yollarına yönelmek gerekir.

ter-kokusu-önleme

Terleme nedenleri

Sıcak havaların kendini son derece hissettirdiği şu günlerde ter kokusu hemen herkesin ortak sorunu olmaktadır. Fakat ter kokusunu engellemek için alınabilecek önlemlerde vardır. Bu önlemler;

Ter kokusunu önleyebilmek için kişisel bakımların düzenli bir şekilde yapılması gerekir;

  • Hava koşullarına uygun rahat ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir
  • Kişisel vücut temizliğine özen gösterilmelidir. Özellikle koltuk altı bölgesinde oluşan istenmeyen tüyleri temizleyerek ter kokusunu biraz da olsa önlemek mümkündür.
  • Su tüketimine özen gösterilmelidir. Su vücudun hararetini alarak metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar. Bu sayede terleme oranında azalma yaşanır.
  • Çay ve kahve gibi içeceklerden uzak kalınmalıdır. Bu tür içecekler keskin kokular üreterek ter bezlerinin daha aktif çalışmasını sağlar ve vücutta kötü kokulara neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


ssd hosting