Senaryo Çevirilerilerinde Kullanılan İngilizce Dili

Posted on

Senaryolar, diğer edebi türlerden farklı olarak yazılan eserlerdir. Gerek tiyatro, gerek sinema gerekse dizilerde pek çok eser başka dillere çevrilmiş, bu çeviriler üstünden dublaj veya yeniden çevrimler yapılmıştır. Kısa veya uzun metraj filmler ve parodilerden reklamlara, dizilerden kliplere kadar görsel medyada yer alan her eserin bir senaryosu vardır. Bu senaryoların çevirileri yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar da elbette ki vardır. Senaryo çevirileri aslında edebi çeviriler ile genel çevirilerin bir melezi gibidir. Hem eseri canlandıracak olanlara gerekli olan notları, hem de sanatsal bütünlüğü koruması ve bunu mümkün olduğunca açık bir şekilde yapması gerekmektedir. Bu alanda çalışırken, eserin hedef kitlesi de önemlidir. Yetişkinlere yönelik ingilizce çevirilerde düşmanlık olarak kullanılabilen sözcükler, çocuklara yönelik eserlerde ya da çizgi film çevirisinde en fazla rekabet ya da mücadele şeklinde kullanılır örneğin.

Senaryo gibi tercümelerde İngilizce’yi doğru kullanmak

Senaryo tercümesinde İngilizce çeviri bilgisinden ziyade dili iyi kullanmak, metnin hem orijinal hem de çevrildiği dilde hakimiyet ve genel kelime hazinesi, ayrıca günlük dile ve kültüre dair bilgiler gerektirir. Müzikli eserlerde kafiye, redif, hece ölçüsü ve hece kalıbı gibi konularda da özen gösterilmesi eserin başarısı açısından kritik önemde olacağı için, bu konuda bilgi ve beceriye sahip olan tercümanlar daha çok tercih edilir.

Senaryo tercümesi yaparken karşılama yapmak sadece kelime bilgisiyle alakalı değildir. Değişik grupların kendi şivelerine ve konuşma şekillerine göre bir dil kullanılması gereklidir. Örneğin: Yüzüklerin Efendisi’nde Rohan ve Gondor Dili Orta Asya Türkçesine, Elf Dili ise ağdalı ve eski Osmanlı Türkçesine yakın şekilde karşılanmıştır; ki orijinalinde de Elfler ağdalı, Shakespearyen bir İngilizce konuşurken Gondorlular Eski İngilizce konuşurlar. Bu tarz ayrıntıları gözetmek hem işin kalitesini hem de müşteri memnuniyetini arttırmakta önemli katkılar sağlayacaktır. Konu ile ilgili daha fazla bilgiyi bu adresten alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir