Sigaranın Sağlığa Zararları

Posted on

Milenyum çağını yaşadığımız dünyamızda insanlar sigara ile olan savaşa ağırlık vermiş durumdadırlar. Hatta bu savaş bireysellikten tamamen uzaklaştı ve toplum hareketi halini almıştır. Toplumun sigara ile olan savaşı yüzyılımızda en geniş kapsamlı olarak verilen bir halk mücadelesi olarak da nitelendirilebilir.

Ülkemizde de bu konuda birçok yasak ve kanun getirilerek insanları sigaradan uzaklaştırmak için milletçe ve devletçe bir hareketin içine girmiş durumdayız. İnsanların ve toplumların bu kadar çok sigara ile savaşmasının asıl nedeni ise sigaranın insan sağlığına verdiği zarardır. Çağımızın hastalığı olarak nitelendirilen kanser hastalığının en önemli nedeni sigaradır. Sigara içen insanların içmeyen insanlara göre kansere yakalanma riski % 90 oranında artmaktadır. Kanser sadece bir hastalık değildir. Ölümcül bir hastalıktır. Hala yaşadığımız yüzyılda tam olarak kesin tedavisi bulunamayan kanser hastalığının bedenimizde açtığı zararların önüne geçmek için ilk adım olarak sigaradan uzak durmalıyız.

sigaraya-son

Ayrıca sigara sadece içen insan için değil içmediği halde sigara içilen ortamlarda bulunmak zorunda kalan insanlar içinde son derece sakıncalıdır. Pasif içici olan bu insanlar da sigaranın tüm zararlı etkilerini bedenlerine almak durumunda kalmaktadırlar. Hatta ülkemizde sigaranın kapalı ortamlarda ve toplulukların içinde içilmesinin yasaklanmasının da en önemli nedeni budur. Bu sayede sigara içmeyen pasif içiciler bir şekilde korunmuş olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir