Sinema Tarihi

Posted on

Sinema dünyası, diğer alanlardan özel ve büyülü bir dünyadır. Bu sektör tamamen hayattan beslenir. Hayatın içinde var olan acıdan, sevinçten, hastalıktan, aşktan beslenir. Büyük emekler ile alınan besinler süslenir ve sizlere sunulur. Bir bilet alır ve vizyondaki filmler arasından birine dahil olursunuz. Bu büyülü dünyayı sizlerde kendi hayal dünyanızın içinde farklı farklı biçimlendirirsiniz. İzlediğiniz filmler, sizin istediğiniz hallerde yer eder hafızanıza. Film dünyası içinde en iyi filmler aşktan ve acıdan beslenen yapımlardır. Sinema tarihine bir göz atalım.

Sinema tarihi 1985 yılında başladı. Fransız Lumiere kardeşler tarafından icat edildi. Beyoğlun’nun bir sokağı olan ‘ Yeşilçam’ Türk sinema sektörünün adı halini aldı. Kısa sürede büyük gelişmeler kat edildi. Birçok kahraman ve yapıt boy gösterdi salonlarda. Özellikle Marilyn Monroe, Marlon Brando, Yılmaz Güney, Kemal Sunal, Türkan Şoray, Kadir İnanır gibi kahramanlar ön plana çıktı.

Sinema sektörü yıllar içinde büyük gelişme kar ederek, birçok farklı alanda ve kişilerce farklı yapıtlar üretildi. Özellikle 1990 ve 2000’li yıllarda ve sonrasında büyük bir rağbet yaşandı. Tüm gelişmelere birde dijital eklenince yapılan işler daha da görsel zenginlik ile tamamlandı. Dijitalin hayatımıza girmesi ile izlenen filmler daha farklı alanlara kaydı. Sinema tarihindeki yapıtlar daha çabuk yayıldı ve dağıtıldı.

sinema

Günümüzde özellikle genç nüfus çıkan sinema filmlerini internet üzerinden izlemeye eğilim gösterdi. Google2ın nimetlerinden faydalanan kitle arama motoruna filmin adını yazarak çeşitli sitelerden filmleri indirerek izledi. Hatta bu şekilde büyük film arşivleri bulunan kitleler mevcut. Dijital Çağa giriş ile başlayan bu akım kısa sürede herkesçe tanındı. Arama motoruna hd film izle, full hd film izle, film indir, filim izle şeklinde girilen anahtar kelimeler ile filmler arşivlerde yerini aldı. Görülen o ki özellikle film indir bedava araması oldukça yüksek bir aranma sayısına sahip.

Sinema filmlerini bu şekilde takip eden akım aynı zamanda müzik indir gibi aramlar ile de yeni çıkan sanat eserlerine vakıf oluyor. Bu çağa ayak uyduran çocuklar ise çizgi filmlerini dahi internet üzerinden ‘çizgi film izle’ şeklinde aramalar ile sağlıyor.

Aynı zamanda sinema sektörünü takip etmek için birçok web sayfası da bulunmakta. Burada birçok film yerli film izle, yabancı film izle, korku filmleri, korku filmleri, vizyondaki filmler, en iyi filmler, film indir bedava, yerli filmler şeklinde kategorilere ayrılmıştır.

Sinema salonları dolduracak kitleler bulundukları bölge yakınlarındaki sinema salonlarına gitmeden önce vizyondaki filmler araması ile vizyondakiler hakkında bilgi sahibi olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir