Sosyal Ağlar ve En Çok Ziyaret Edilen Siteler

Posted on

Günümüzde internet çılgınlığı sürekli devam ederken yeni akımlar ve yeni projeler gelmeye devam ediyor. Hayatın artık bir internetten ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Bir tane beğeni bile insanın psikolojisini iyi edebilirken, hiç bir beğeni gelmemesi psikolojik travmalara kadar ucu saçma bir örneklemeye gidebiliyor. Evet yapılan araştırmalar, sosyal ağların insanlar üzerinde aşırı olumsuz etki yarattığı kanıtlanmış ve doğrulanmış.

Hayatımıza dahil ettiğimiz sosyal ağlar, birer oyuncağımız ve birer gölgemiz niteliğinde. Asla vazgeçemiyoruz artık bağımlı hale gelmişiz. Ancak yapılan araştırmalar göstermiş ki yukarıda da söylediğim gibi insanlar üzerinde ki farklı hastalıklara sebep olduğu kanıtlanmış. Sosyal ağları aşırı derecede kullanan kişiler, narsist eğilimlerin baş göstermesine sebep olduğu da yine araştırmacıların varsayımları.

Bilindiği üzere narsistik, bir kişilik bozukluğu olup, narsist kimseler sürekli ilginin kendi üzerinde olmasını isteyip, diğer insanlara karşı aşağılayıcı ve egoist bir tavır içerisine girmektedir. Sosyal ağlar’da da bu gibi özelliklerin olduğunu düşünürsek ne kadar da olumsuz bir araç olduğunu görebiliyoruz.

Sosyal Ağlar Kişi Bozukluğuna Yol Açıyor

Sosyal ağlarda ki ilgi çekme işlemleri sıkça karşılanıyor. Hayatından mutsuz olanlar sosyal ağları kullanarak mutlu olduğunu sanıyorlar. Asosyallik olayının gerçeğini yaşayan bu kişiler, aslında birer hastalık sahibi. Tedavisininde uygulanması gerekiyor aksi halde intihara kadar yol açabiliyor.

Günümüzde baktığımızda artık her bireyin Facebook, Twitter ve Instagram’ı bulunuyor. Burada ki paylaşım yapan kişilerin %70’e yakın kesimi kendini beğendirme ve ilgi çekme amacında. Sürekli oluşan bu döngü içerisinde ve bu insanların birer egoist! olarak insanlara kendini beğendirmesi gerçekten birer hastalık belirtisi.

Önlem Alınmalı

Mutlaka bunun tedavisi yapılmalı ve daha fazla ilerlemeden anti-sosyallik statüsünden çıkmalıdır. Kişiler, içine kapanık yaşayarak ilerleyen yaşlarda çok büyük zorluklar çekebilirler. Bu yüzdendir ki tedavi şart.

En Çok Tıklanan Siteler

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sosyal ağların insan üzerindeki etkisi konulu makalemizde de bolca sosyal medya’dan bahsettik. Sosyal medya siteleri şuanda dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasında.

  • Facebook
  • Google
  • Twitter
  • Instagram
  • Pinterest
  • Reddit

Sıralama bu şekilde giderken, yukarıda ki bahsettiğimiz gibi mutlaka önlem alınmalı. Özellikle ailelerin bu konuda bizden sonraki nesil için önlem alması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir